Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej - co będzie się działo w Czwórce?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 08:50
Programy okołorocznicowe w Czwórce rozpoczniemy już w piątek, 12 sierpnia. Będą ciekawostki, newsy, ale także archiwalne nagrania i dużo dobrej muzyki. 
Józef Piłsudski rozmawia z generałem Edwardem Rydzem-Śmigłym
Józef Piłsudski rozmawia z generałem Edwardem Rydzem-ŚmigłymFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W programie "Rozbiegani" opowiadaliśmy o akcji "Pobiegnij z żołnierzem". Sprawdziliśmy, jak wyglądają biegi o niepowtarzalnym klimacie przygotowane przez żołnierzy w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego.

W sobotę, 13 sierpnia w "Podcastach Czwórki" zaprosiliśmy na fragment podcastu pt. "Bitwa Warszawska - jak Polska uratowała świat!". W audycji "Zaklinacze czasu" przenieśliśmy się do Ossowa, gdzie 15 sierpnia po raz kolejny odbędzie się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej.

W rocznicę tego wydarzenia, 15 sierpnia, w audycji "Pierwsze słyszę" Weronika Puszkar przygotowała materiał "Sztuka historii". W 2020 w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej na ulicach - nie tylko w stolicy, ale i w Legionowie, Pleszewie, Chełmie czy Bytomiu, powstały murale upamiętniające to wydarzenie. Czy w tych i innych miastach powstają nowe dzieła? A może dziś młodzi artyści stawiają na inną, nową formę wyrazu?

Czytaj także:

Tego samego dnia w programie "Stacja Nauka" (po godz. 12.05) podpowiemy o wydarzeniach związanych z Bitwą Warszawską. Nazywana jest ona także wielką wygraną naukowców. Wszystko z powodu działania polskiego wywiadu. Jak konkretnie działał polski wywiad i kim byli polscy szpiedzy? Jakie zadania mieli do wykonania? To sprawdzimy w rocznicę wydarzeń w samo południe.  

ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" <<<

Na antenie także specjalne wydania audycji redakcji katolickiej, "Muzyka Dobrego Słowa" (po godz. 20.05) i "Nocne cz@ty" (po godz. 21.00).

***

mat. pras./kd

Czytaj także

Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 06:00
 - Przydzielony do 2 Pułku Piechoty znalazłem w nim 500 starych żołnierzy i około 2 tysięcy ochotników – studentów, uczniaków, harcerzy siedemnasto-osiemnastoletnich, którzy po raz pierwszy trzymali w ręku karabin i strzelać ani bić się nie umieli– wspominał Józef Werobej, oficer Brygady Syberyjskiej. Ci zwykli ludzie obronili Polskę przed bolszewikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europie groził totalitaryzm". Co by się stało, gdyby Polska przegrała Bitwę Warszawską?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 06:00
- Wiktoria 1920 roku stanowiła przełom, którego skali nie potrafimy sobie wyobrazić – oceniał w archiwalnej audycji Polskiego Radia prof. Andrzej Ajnenkiel. – Szanse na rządy totalitaryzmu w Europie były olbrzymie.
rozwiń zwiń