Titanic zatonął przez chciwość armatora

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 10:18
28 lat temu odnaleziono wrak Titanica, który spoczywa na głębokości 3800 metrów. To odkrycie przyniosło wiele nowych informacji na temat przyczyn zatonięcia transatlantyku.
Audio
  • Dlaczego zatonął Titanic? (Ściąga z Popkultury/Czwórka)
Titanic
TitanicFoto: mat.promocyjne

1 września 1985 roku, kwadrans przed północą badacze zobaczyli przed sobą fragment kotła parowego Titanica. Przez kilka następnych dni eksplorowali wrak statku.
W nocy z 14 na15 kwietnia 1912 roku statek uderzył o górę lodową, zatonął o 2.20. W katastrofie Titanica zginęło ponad 1500 osób, ocalało jedynie 730. Jedną z nich była Ruth Baker - miała wtedy zaledwie 12 lat. Przez wiele lat nie chciała mówić o katastrofie. Było to dla niej traumatyczne przeżycie. Ale je wspomnienia z katastrofy są zaskakujące. - Nie zapomnę widoku tonącego statku, kiedy oddalaliśmy się od niego w szalupie... wyglądało to przepięknie. Wszystkie światła na Titanicu były zapalone. Statek tylko lekko się przechylał i słychać było trzeszczenie - wspomina.

Titanic,
Titanic, źr. National Archives and Records Administration/Wikimedia Commons/CC

W zeszłym roku, dokładnie w setną rocznicę zatonięcia transatlantyku, w Belfaście otwarto Muzeum Titanica.

Marcin Jamkowski - dziennikarz, podróżnik, nurek, autor książki "Duchy z głębin Bałtyku", reporter z agencji Adventure Pictures - opowiada w Czwórce o eksplorowaniu wraków zatopionych statków. - Podczas nurkowania bywa strasznie, ale przede wszystkim jest bardzo interesująco: coraz ciemniej, chłodniej, czuć ciśnienie... - mówi w Czwórce.

Gość Niny Karczmarewicz podkreśla, że wyprawa do wraku Titanica jest bardzo kosztowna, ale nie bardzo trudna. Zdradza, że odkrycie tego wraku i kolejne wyprawy przyniosły wiele nowych, interesujących odkryć. - Okazało się, że na pokładzie transatlantyku brakowało nie tylko szalup. Ten najnowocześniejszy statek początku XX wieku był źle zbudowany - mówi Jamkowski. - Błędy konstrukcyjne, które odkryli nurkowie po odnalezieniu wraku, zostały spowodowane chciwością armatora. Według projektu blacha miała mieć 3 cm, w praktyce miała 2 cm. Nity miały mieć 2 cm, miały 1,5 cm - wymienia.
Całą winą za zatonięcie Titanica obarczono kapitana, co z dzisiejszej perspektywy niekoniecznie wydaje się słuszne. Zarzucono mu, że bardzo szybko płynął przez wody pełne lodowych gór. Dziś już wiemy, że wyznaczono mu za cel pobicie rekordu świata w przepłynięciu wyznaczonej trasy.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Transatlantyk
Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transatlantyk: Tu się gotuje!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 14:22
Za nami pierwszy seans tegorocznego kina kulinarnego. Brzuchy pełne, policzki w rumieńcach, a w sercu nieznane dotąd uczucie do owoców morza...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tańczący z małżami

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 19:32
Co wspólnego mają małże i ludzie? Według holenderskiej reżyserki, autorki dokumentu "Małże i miłość" wiele.
rozwiń zwiń