Mistrzostwa Świata Niesłyszących w pływaniu Gliwice 2021. Zawodnicy trenują krzyk i oddech

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:06
Po raz pierwszy w historii to Polska będzie miała zaszczyt zorganizowania tak dużej imprezy w tej dyscyplinie. Gliwice będą gospodarzem Mistrzostw Świata Niesłyszących w pływaniu na małym basenie. Czy osoby niesłyszące trenują inaczej?
Pływanie
PływanieFoto: Darek Matyja
akrobatyka ivanovgood pixabay 1200.jpg
Akrobatyka powietrzna. "Buduje świadomość ciała"

Od 15 do 20 listopada niesłyszący pływacy i ich kibice opanują obiekt Olimpijczyk w Gliwicach. Zawodnicy wystartują na basenie o długości 25 metrów, tzw. krótkim. 


Posłuchaj
05:51 czwórka 4 bieg 22.10.2021.mp3 Jak trenują niesłyszący pływacy i co zobaczymy na Mistrzostwach Świata w Gliwicach? (4 bieg/Czwórka)

 

- Niestety w kalendarzu imprez na 2021 nie była planowana impreza na długim basenie. Imprezy na krótkim basenie w formie mistrzostw Europy czy mistrzostw świata zarówno słyszących, jak i niesłyszących są formą uzupełnienia - mówi Marek Jabczyk, trener kadry niesłyszących i wiceprezes Polskiego Związku Pływackiego.

Jak zdradza gość Piotra Galusa, częstsze nawrotki, z którymi mamy do czynienia na krótkim basenie, nie zajmują pływakom zbyt dużo czasu. Dodatkowo, większość naszych zawodników krajowych trenuje na krótkich basenach, więc na mistrzostwach poczują się jak w domu.

- Różnice odczuwalne są w programie takich mistrzostw, akcentowane są dystanse bardziej sprinterskie, na 50 czy 100 metrów - wyjaśnia trener.

Posłuchaj także:


Zawodnik niesłyszący musiał nauczyć się dobrze oddychać, krzyczeć, bo jego płuca są w całkowicie innej fazie rozwojowej Marek Jabczyk

Mimo że wielu wydaje się, że niesłyszący pływak ma takie same warunki do pływania jak osoba słysząca, to nie jest to prawda. - Osoba niesłysząca to nie osoba jedynie z dysfunkcją słuchu - wyjaśnia gość Czwórki. - Ubytek słuchu związany jest też z percepcją myślową. Dopływ informacji do takiego zawodnika jest ograniczony, inny. Możliwości wydolnościowe też są inne - dodaje.

- Płuca osoby z dysfunkcją słuchu rozwijają się inaczej. Osoba, która cały czas komunikuje się za pomocą aparatu mowy, cały czas używa też płuc, osoba niesłysząca używa ich inaczej - wyjaśnia Marek Jabczyk. - Wszystkie osoby, które uczą się pływać, zaczynają od ćwiczeń oddechowych. W przypadku osób niesłyszących te ćwiczenia trwają troszeczkę dłużej. Inaczej dociera do nich informacja - jedynie w formie obrazu, a nie w formie werbalnej - dodaje.


tenis niewidomi kobieta shutter 1200 Luis Molinero.jpg
Sport - dysfunkcja wzroku w niektórych dyscyplinach nie przeszkadza

Wyniki niesłyszącego pływaka zależą jednak przede wszystkim od treningów. Wydolność jego organizmu będzie wzrastała w zależności od wdrożonego programu treningowego.

Nasza drużyna z niecierpliwością czeka na mistrzostwa. - Mamy nadzieję, że okres pandemii nie bardzo nam zaszkodził - mówi gość Czwórki. - Ja nigdy nie rozdaję medali przed imprezą, ale myślę, że będziemy jedną z czołowych reprezentacji - dodaje i podkreśla, że w obiekcie Olimpijczyk w Gliwicach nie zabraknie miejsca dla kibiców.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Marek Jabczyk (trener kadry niesłyszących i wiceprezes Polskiego Związku Pływackiego)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 16.29

pj

Czytaj także

Trenuje, gdy temperatura spada poniżej zera. Zimowe starty Michała Perla

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 13:25
Michał Perl specjalizuje się w pływaniu w niskich temperaturach. Z Mistrzostw Świata w zimowym pływaniu przywiózł aż pięć złotych medali. W Czwórce opowiedział jakiego przygotowania wymaga pływanie w wodzie, której temperatura dochodzi niemal do zera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 19:00
Muszą być silni, sprawni, wytrzymali, bo od nich zależy nasze bezpieczeństwo nad wodą. - Najistotniejszą częścią pracy ratownika jest obserwacja. I to nie tylko w słoneczne dni, ale także wtedy gdy jest zimno, wieje wiatr i pada deszcz - mówi ratownik Krzysztof Piotrowicz.
rozwiń zwiń