Michał Perl: zimowe pływanie to mnóstwo adrenaliny

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 20:40
Podczas ostatnio odbywających się Winter Swimming Gdynia Cup, Michał Perl zdobył cztery złote medale. Michał okazał się najlepszy z grona 400 zawodników z kraju i zagranicy na krótkich dystansach.
Michał Perl
Michał PerlFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

Michał Perl, złoty medalista Mistrzostw Polski w zimowym pływaniu, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata w zimowym i lodowym pływaniu, a także zwycięzca pucharu świata, niedawno święcił triumfy w Gdyni. - Na Winter Swimming Gdynia Cup zdobyłem medale na dystansach krótkich: 25 metrów stylem dowolnym, 50 metrów stylem dowolnym, 50 metrów stylem klasycznym i 100 metrów stylem klasycznym - opowiada w Czwórce. - Są to dystanse sprinterskie. W tych dyscyplinach czuję się najlepiej i dlatego cztery złote medale. Impreza była bardzo udana i będę ją mile wspominał.

Zawody odbywały się na początku stycznia nad Bałtykiem, w marinie w Gdyni, na dystansach od od 25 metrów, aż do 1 kilometra. Woda miała 2, a temperatura powietrza około 0 stopni Celsjusza. Jak mówi gość audycji, obok Polaków prym w światowych zmaganiach w pływaniu zimowym, wiodą zawodnicy z Rosji i Niemiec. W 2019 roku w Murmańsku Michał, pobił rekord świata na dystansie 50 m. stylem klasycznym. Wyścig zakończył z czasem 32,69 sekundy. Do tego czasu rekord nie został pobity.

- Mam nadzieję, że tylko ja go pobiję jeszcze raz na najbliższych mistrzostwach świata w Głogowie - zapowiada w audycji. - Rekord dopiero w tym roku został uznany, a to dlatego, że rekordy na krótkich dystansach są zatwierdzane od niedawna. Mój rekord został teraz oficjalnie zatwierdzony przez prezesa Federacji IISA Ram Barkai z RPA. Jestem zadowolony i czekam na kolejne wyzwania. Chcę udowodnić, że na tym dystansie można popłynąć jeszcze szybciej.

Podczas mistrzostw w Głogowie zawody będą się odbywały na Odrze na specjalnie w tym celu wybudowanym basenie, w taki sposób, żeby prąd rzeki nie przeszkadzał w ściganiu się. Pływanie lodowe uprawiane jest również w krajach, które z zimą się nie kojarzą: w RPA, Chile czy Argentynie.


Źr. Facebook Michał Perl

Rok 2022 jest niezwykły, jeśli chodzi o obfitość zawodów w pływaniu zimowym. - Przed nami podwójne Mistrzostwa Świata Federacji Lodowego Pływania i Pływania Zimowego. Najpierw Głogów, a dwa miesiące później zawody w Rosji w Pietropawłowsku w okolicach koła podbiegunowego - zaznacza Michał Perl. - Będzie więc zimniej, niż w Polsce i będzie bardziej ekstremalne. Zimowe pływanie jest sportem uzależniającym, bo startując czujemy mnóstwo adrenaliny. Lato jest dla nas smutną porą i z niecierpliwością czekamy na starty w sezonie zimowym - dodaje.


Posłuchaj
08:23 Czwórka/4 Bieg - Michał Perl - zimowe pływanie 28.01. 2022.mp3 Mistrz Polski Michał Perl, opowiada o pływaniu zimowym i planach startowych (4 Bieg/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Michał Perl (mistrz pływacki w pływaniu zimowym) 

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 16.13

aw

Czytaj także

Bieganie zimą - efektywne, czy zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 13:50
Bieganie zimą to niewątpliwie prawdziwe wyzwanie i co ważne jest równie efektywne i zdrowe, co bieganie o cieplejszej porze roku. - Warunki atmosferyczne mogą nas zniechęcić do biegania. Zanim wyjdziemy biegać należy sprawdzić jakość powietrza - radzi Piotr Galus. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pekin 2022. Saneczkarstwo - najszybszy sport z lodowej rynny

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 08:04
Tuż przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przyglądamy się zimowym dyscyplinom sportowym. O saneczkarstwie lodowym - sporcie drogim i najszybszym z lodowej rynny - opowiada polski olimpijczyk Mateusz Sochowicz. 
rozwiń zwiń