Będzie przełom ws. wiz do USA?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:30
Polska powiadomiła UE, że Stany Zjednoczone utrzymują wizy dla Polski, nie przestrzegając zasad wzajemności dotyczącej ruchu bezwizowego z krajami Unii. Komisja Europejska ma podjąć w tej sprawie rozmowy. Czy czeka nas przełom?
Audio
  • Czy interwencja Komisji Europejskiej pomoże wywalczyć Polsce ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych? (Czwórka/Europejski Lunch)
Będzie przełom ws. wiz do USA?
Foto: (źr. www.usainfo.pl)

- Polska złożyła takie powiadomienie, przede wszystkim dlatego, że miała taki obowiązek - wprowadza w temat słuchaczy "Europejskiego Lunchu" Krzysztof Kokoszczyński z EurActiv Polska. - Gdy wchodziły przepisy unijne dające Komisji możliwość interwencji w przypadku, kiedy USA nie stosują równej polityki dla krajów z UE, Polska była jednym z sygnatariuszy tego dokumentu. I o ile wydaje mi się, że Unia rzeczywiście podejmie rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w tym temacie, to zupełnie inną kwestią będzie ich skuteczność. USA wymagają przy zniesieniu wiz otrzymania od danego państwa istotnych danych osobowych, listy przestępców i raczej nie odstąpią od tego.
Z podobnym problemem spotykają się też cztery inne kraje członkowskie - Rumunia, Bułgaria, Cypr i Chorwacja. Nie wchodzą one jednak, w przeciwieństwie do Polski, do strefy Schengen. Rodzi się w związku z tym pytanie, czy nie lepiej, żebyśmy sami negocjowali z Ameryką, zamiast przerzucać to na Komisję Europejską? - Tak, szanse pewnie nawet mamy większe, biorąc pod uwagę różne powiązania historyczne, gospodarcze czy kulturowe pomiędzy Polską, a Stanami. Z drugiej strony komisja ma tę przewagę, że będzie mówiła głosem 28. państw i mogłaby chociażby zagrozić wprowadzeniem wiz dla amerykańskich dyplomatów do nich wszystkich - sugeruje Kokoszczyński.
PRZECZYTAJ TEŻ: 2013 rok w Unii - bilans na plus<<<

Niezmiennym jeszcze pozostaje bardzo ważne pytanie - czy Polska w ogóle powinna naciskać na Komisję Europejską w tym temacie? Czy rzeczywiście kwestia wiz ma aż takie znacznie i powinniśmy jej poświęcać tyle uwagi? - Oczywiście Komisja Europejska ma wiele ważniejszych spraw na głowie, ale to jednak kwestia mocno prestiżowa. Mówiąc wprost - trochę głupio, że my potrzebujemy tych wiz, podczas gdy Czesi, Słowacy czy inni nasi sąsiedzi oraz państwa, które weszły razem z nami do UE, tych wiz nie potrzebują. Uważam jednak, że ważniejsze są kwestie handlowe, relacje obronne i o tym powinniśmy przede wszystkim pamiętać w rozmowach z USA - akcentuje gość Czwórki.
(ac/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia Europejska zachęca do inicjatywy obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 13:00
Od 1. kwietnia wystarczy, że znajdziecie co najmniej sześć osób z innych państw UE, założycie Komitet Obywatelski i zarejestrujecie swój pomysł na stronie Komisji Europejskiej. Jakie są dalsze kroki - o tym mówiliśmy w "Śniadaniu Europejskim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowa o wolnym handlu Unii Europejskiej i Kanady. ”To przełom”

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 20:29
Po czteroletnich negocjacjach przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz premier Kanady Stephen Harper podpisali unijno-kanadyjską umowę o wolnym handlu. Muszą ją jeszcze zatwierdzić kraje UE i prowincje Kanady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne zamieszanie z GMO

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:11
W połowie lutego Komisja Europejska dopuściła uprawę i sprzedaż genetycznie modyfikowanej kukurydzy 1507. Stało się tak pomimo sprzeciwu aż dziewiętnastu państw. Zamieszania z genetycznie modyfikowaną żywnością ciąg dalszy.
rozwiń zwiń