Ale Camara: dancehall to taniec dla ludzi z charakterem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 12:00
Dancehall to styl taneczny, który wymaga nie tylko doskonałej kondycji, ale także zdolności gimnastycznych. - W naszym kraju tańczą go głównie kobiety, ale na szczęście robi to coraz więcej mężczyzn - mówi Ale Camara, tancerka i instruktorka.
Audio
  • Ale Camara o pasji, tańcu, zawodach Dancehall Queen i podróży na Jamajkę (Czwórka/Konturówka)
Ale i Andy Camara
Ale i Andy CamaraFoto: materiały artystki

Ale
Ale Camara podczas
turnieju/fot. mat. artystki

Są dwa rodzaje tego tańca: dla kobiet i dla mężczyzn. - Dancehall męski to przede wszystkim kroki, których jest bardzo dużo. Nikt do końca nie wie, ile ich wymyślono - tłumaczy Camara. - Obok niego funkcjonuje dancehall queen, czyli taniec dla kobiet. W tym przypadku kroków jest bardzo niewiele, jest za to dużo akrobacji. Jedną z nich jest stanie na głowie, a drugą - równie popularną - szpagat. Zawodniczki robią z tych figur masę kombinacji.

Zobacz także: Jak zostać mistrzem tańca? <<<

Dancehall to także dyscyplina sportu, która kojarzy się nam głównie z kobietami. Tymczasem uprawia ją w naszym kraju coraz więcej mężczyzn. - To związane z naszą kulturą. Faceci w ogóle mało tu tańczą, mniej się interesują tym tematem. A ci, którzy to robią, bywają uznawani za zniewieściałych - mówi Camara. - Poza tym dancehall pojawił się w Polsce głównie za sprawą organizowanych tu zawodów. Początkowo było to więc jedyne miejsce, w którym można było prezentować swoje umiejętności.

Ale
Ale Camara z Beatą Kwiatkowską
w Czwórce/fot. screen wideo

Camara to tancerka, oprócz dancehallu zajmująca się także rumbą kubańską, salsą, sambą i afro, a także zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu Dancehall Queen Poland. Swoje umiejętności szlifowała w Brazylii i Afryce u tamtejszych mistrzów. Teraz zaprezentuje je na zawodach tanecznych na Jamajce. - Tam wciąż startuje niewiele zawodniczek z Europy - dodaje gość Czwórki.

Jak tańczyć dancehall, jak rozwija się ten styl taneczny i co planuje w najbliższej przyszłości Ale Camara? - zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z artystką, która gościła w "Konturówce" .

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA SPORT

Czytaj także

Clock Machine: w muzyce musi być groove

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 12:30
- Ojcowie wychowali nas na klasycznym rocku, to po co mamy uciekać się do indie? - pytają muzycy Clock Machine. - Led Zeppelin, Deep Purple to były początki. Teraz dźwięków szukamy już na własną rękę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eldo: Musiałem odpocząć od muzyki [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 19:00
Po czteroletniej przerwie Eldo powrócił albumem "Chi" i od razu zadebiutował na 1 miejscu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. - W pewnym momencie musiałem odstawić na bok nagrywanie i koncerty, bo przestało mi to sprawiać przyjemność - wyznał w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zalewski: żyję na walizkach

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:00
Wokalista rockowy Krzysztof Zalewski w tym roku rozwija muzyczne skrzydła. Czeka go lato pełne koncertów, a jesienią światło dzienne ujrzy jego nowy singiel. - Nie ma szans, żebym wpadł w rutynę - mówi muzyk w Czwórce.
rozwiń zwiń