Pamiętaj, na urlopie nic nie musisz

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 10:00
- Nawet najpiękniejsze zabytki nie zrobią na nas wrażenia, jeśli będą tylko kolejnym punktami do odhaczenia w naszym wakacyjnym grafiku. Psycholodzy radzą, by w czasie wakacji skupić się na "nicnierobieniu".
Audio

W tym roku na urlop wyjedzie 55 procent Polaków. Większa część tej grupy zostanie w kraju. Za granicę jadą przede wszystkim ci, którzy mają podwójny dochód, czyli młode małżeństwa. Z kolei osoby starsze najczęściej spędzają urlop w domu albo jadą z wizytą do rodziny. Podstawowym kryterium dotyczącym tego dokąd jedziemy i na jak długo jest oczywiście stan naszego portfela -  wynika z badania przeprowadzonego przez Payback Consumer.

Badania pokazały także, że tylko 13 procent rodaków po wakacjach czuje się wypoczęta i ma ochotę na powrót do pracy. Na co więc warto zwrócić uwagę zanim wyjedziemy na wakacje?

Izabela Kielczyk
, psycholog biznesu wyjaśnia, że wypoczywanie nie może być męczące. Z urlopu nie należy też wracać z poczuciem zmarnowanego czasu. Dzieje się tak np. jeśli coś sobie narzucimy, a potem tego nie zrealizujemy. Wakacje są przede wszystkim po to, by robić to, na co rzeczywiście mamy ochotę – wyjaśnia.

Zdaniem Izabeli Kielczyk, żeby wypocząć efektywnie potrzebujemy przynajmniej dwóch tygodni urlopu. Pierwsze trzy dni są po to, by zapomnieć o pracy. Następnie nasz organizm potrzebuje czasu, by przestawić się na inny tryb funkcjonowania i zaklimatyzować w nowym miejscu - dodaje.

Gość Kuby Strzyczkowskiego zaleca także dwa dni odpoczynku po powrocie z urlopu. – Nie należy nastawiać się na to, że po powrocie do pracy będziemy od razu działali na pełnych obrotach. Jeżeli to tylko możliwe, trudne rozmowy, decyzje warto przełożyć na późniejsze terminy – dodaje.

Dr Wojciech Marusza, internista podkreśla, że w czasie urlopu powinniśmy oderwać się od wszystkiego, co może zakłócać nasz spokój. – Powinniśmy zapomnieć o pracy i wszystkich problemach. Telefon komórkowy i komputer powinny zostać w domu. Alkohol warto ograniczyć do minimum. W zamian warto  skupić się na relaksacji, czy "myśleniu o niczym", bo tylko wtedy nasz organizm się regeneruje – dodaje.

Bartosz Zwierz z miesięcznika "Podróże" dodaje, że bardzo ważne jest miejsce w którym wypoczywamy. – Wakacje nad morzem czy w górach są najbardziej popularnymi miejscami wyjazdów i równocześnie najlepszymi. Odradzam wakacje, w czasie których chcemy jak najwięcej zobaczyć. Wtedy skupiamy się na zaliczaniu kolejnych punktów programu. Działamy podobnie jak w pracy. Jedyną wartością takiego wyjazdu jest zmiana miejsca – dodaje.

Gośćmi audycji byli także: muzyk Zbigniew Wodecki i aktorka Dominika Figurska

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem ekspertów i słuchaczy.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

(mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wakacyjny stres

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2009 10:45
Wakacyjny stres
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato w mieście? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 20:00
Nie trzeba wcale odbywać egzotycznych podróży by dobrze się bawić w wakacje. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy.
rozwiń zwiń