Bornholm – wyspa artystów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 12:00
Bornholm, to wyspa, która choć geograficznie znajduje się całkiem blisko Polski, nie została jeszcze odkryta przez naszych rodaków. A szkoda, bo czeka tam na nas moc atrakcji.
Audio
  • Bogusława Sochańska o kulturalnych atrakcjach Bornholmu (4 do 4/Czwórka)
  • Dlaczego warto popłynąć na Bornholm? Rozmowa z Elżbietą Węcławik (4 do 4/Czwórka)
  • Bornholm - niezwykłe krajobrazy i niepowtarzalny smak potraw (4 do 4/Czwórka)
Bornholm
BornholmFoto: wikimedia.commons.org/aut.Lilly M

B.Sochańska
B.Sochańska w Czwórce/screen wideo

– To magiczne miejsce – mówi Bogusława Sochańska, z Duńskiego Instytutu Kultury . – Magia Bornholmu przyciąga artystów, choć jest tam zupełnie inaczej, pod tym względem można porównać tę wyspę do polskiego Zakopanego. Połączenie przyrody, swoistego uroku maleńkich, malowniczych miejscowości.

Wielu artystów zamieszkało na Bornholmie na początku XX w. Dziś turyści tłumnie odwiedzają więc tamtejsze Muzeum Sztuki Współczesnej, które mieści się nieopodal miasteczka Gudhjem, a w którym podziwiać można kolekcję dzieł tamtejszych modernistów. – Bryła tego budynku jest bardzo nowoczesna – opowiada Sochańska. – Przez jej środek płynie strumyczek, który zresztą płynął tamtędy jeszcze zanim postawiono naokoło niego gmach.

Ale Bornholm to także doskonałe miejsce dla osób, które uwielbiają spędzać czas aktywnie i kochają żeglarstwo. - Udając się na Bornholm warto wpaść do portu Rønne - opowiada instruktor żeglarstwa, Elżbieta Węcławik, związana m.in. z klubem żeglarskim "Przechyły". - To największy port handlowy i pasażerski na wyspie. Spora marina, w której znajduje się ok. 100 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

fot.E.Węcławik
fot.E.Węcławik

Kolejnym miejscem, wartym wizyty każdego żeglarza, jest według Elżbiety Węcławik, Nexø. - Przepiękne miasteczko, charakteryzujące się niską zabudową, bardzo kameralne, z fajną tawerną w porcie - opowiada ekspertka.

Do których portów warto zawitać poza tym i co jeszcze koniecznie trzeba zwiedzić, będąc na Bornholmie?

Posłuchaj rozmów m.in. z instruktor żeglarstwa, Elżbietą Węcławik, związaną m.in. z klubem żeglarskim „Przechyły”, oraz z Bogusławą Sochańską z Duńskiego Instytutu Kultury, a o krajobrazie wyspy, plażach i smacznie wędzonych rybach opowiadała nam I sekretarz Ambasady Danii w Warszawie.

(kd)

Czytaj także

Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kirgistan: jezioro, jak morze, a dookoła góry

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 08:00
Jezioro Issyk-Kul zajmuje powierzchnię 6 tys. km kwadratowych i przez Girgizów nazywane jest morzem. To także ich ulubiony kierunek urlopowy. Ogromne jezioro chętnie odwiedzają także mieszkańcy pozostałych krajów Azji Centralnej, a nawet Rosjanie.
rozwiń zwiń