Letnie Igrzyska Olimpijskie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 14:00
Choć Igrzyska Olimpijskie odbywają się w Londynie, to nie zabraknie ich również na antenie Czwórki!!! Zapraszamy do słuchania wywiadów, relacji reporterskich i serwisów przygotowywanych przez naszych dziennikarzy.
Audio
  • Kasia Kornet o przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Londynie.
  • Polskie stroje olimpijskie - materiał Olgi Mickiewicz
  • Spacer po Londynie - materiał Katarzyny Kornet
Flaga olimpijska
Flaga olimpijskaFoto: Wikipedia/Makaristos

Wakacje i lato sprzyjają nie tylko uprawianiu sportu lecz również kibicowaniu. Aby zachęcić Was do trzymania kciuków za swoich ulubionych sportowców startujących w Igrzyskach Olimpijskich przygotowaliśmy dla Was specjalne wydania audycji, a także sportowych serwisów informacyjnych.

Zaczynamy od audycji "4 do 4". Przez cały tydzień, od poniedziałku 23 lipca mamy dla Was cykl  Adrenalina z archiwum, czyli przypomnienie najważniejszych wydarzeń podczas poprzednich igrzysk olimpijskich z udziałem polskich sportowców z wykorzystaniem unikatowych materiałów dźwiękowych z Archiwum Polskiego Radia. W każdy piątek zapraszamy do Strefy sportu, w której znajdziecie tygodniowe podsumowania wydarzeń i zapowiedzi weekendowe. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was dyskusje w studiu z udziałem ekspertów i słuchaczy m.in. o tym, czy istnieje legalny doping w sporcie, o sporcie amatorskim i zawodowym, o poświęceniach osób uprawiających sport i ich dochodach.

Z samego rana w "Poranku Online" 27 lipca mówiliśmy o igrzyskach olimpijskich. Kasia Kornet, która niedawno odwiedziła Londyn, przyglądała się przygotowaniom do tej wielkiej międzynarodowej imprezy - posłuchaj nagrania audycji.

Kasia Dydo i Kuba Kukla wraz z Olgą Mickiewicz w audycji "Stacja Kultura" sprawdzili, w jakich strojach zaprezentują się polscy olimpijczycy. Jak się okazuje to i dla sportowców ważny element igrzysk. Na strojach galowych nie zabrakło tradycyjnych polskich elementów - posłuchaj nagrania audycji.

W poniedziałek, 30 lipca od rana mamy dla Was ABC dla Polaka w Londynie, czyli garść informacji o tym, jak się poruszać po tym mieście, alternatywna mapa zwiedzania, czyli informacje o miejscach, których nie znajdziemy w przewodniku. W kolejnych audycjach pojawią się również wątki wielokulturowości Londynu,  relacje Kasi Kornet na temat nastrojów przedolimpijskich w poszczególnych częściach Wielkiej Brytanii, jaki mają stosunek Brytyjczycy do siebie, władzy i samego faktu istnienia Zjednoczonego Królestwa oraz jak postrzegają mieszkańców pochodzących z innych krajów i kontynentów, a także na deser - podsumowanie najważniejszych wydarzeń Igrzysk Olimpijskich.

Podczas Igrzysk Olimpijskich nie będzie próżnowała również audycja "W cztery oczy".  Od poniedziałku 30 lipca do poniedziałku 13 sierpnia cykl O co chodzi zyska charakter angielski, czyli O co chodzi w Londynie?, w którym wyjaśniane będą zagadki naukowe, kulturalne i muzyczne związane z tym miastem, np. dlaczego tam jest ruch lewostronny, skąd się wzięły mają piętrowe autobusy, jacy piosenkarze występowali w Pałacu Buckingham, czy o godzinie 17 nadal pija się herbatę, czym jest Big Ben – wieżą czy zegarem, które znane zespoły śpiewały o Londynie, czy Londyńczycy mają swój akcent. Dodatkowo Kasia Kornet relacjonować będzie na żywo aktualności pod hasłem Puls Londynu.

A zatrzymując się przy "Stacji Kultura" mamy dla Was m.in. na wywiad z Martą Żmudą Trzebiatowską, która wraz z reprezentacją Polski 27 lipca podczas otwarcia tegorocznych XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaniesie ogień olimpijski. Dzięki naszej specjalnej wysłanniczce do Londynu – Kasi Kornet dowiemy się również nieco o historii miejsc i obiektów, w których będzie się odbywać Olimpiada, symbolach i maskotkach olimpiady w Londynie, a także poprzednich, zmaganiach olimpijskich w kinie, muzyce towarzyszącej Igrzyskom, Olimpiadzie Kulturalnej w Londynie, a także najciekawszym wydarzeniom kulturalne w Londynie przed i w czasie Igrzysk, m.in.: wystawa Damiena Hirsta, dzieł Picassa w Tate Modern.

Po południu ekipa "Czwartego Wymiaru" przyjrzy się nowym technologiom na Igrzyskach. Od 30 lipca do 10 sierpnia w Czwartym Wymiarze po godz.17 dziennikarz Czwórki Darek Matyja będzie omawiał dyscypliny sportu  od strony technologicznej. Z czego zbudowane są współczesne dyski, oszczepy, kule, florety, kajaki, wiosła, łuki, po co  w piłkę wszczepiane są chipy, jaką techniką  i z jakich materiałów produkuje się tartan, jaka jest konstrukcja  bloków startowych itp.  – chcecie wiedzieć? Słuchajcie "Czwartego Wymiaru"!

 

O sporcie będziemy pamiętali również w weekendy. W audycji "Bed and Breakfast" po godzinie 8.15 zapraszamy na przeglądy brytyjskiej prasy i portali anglojęzycznych pod kątem najciekawszych, intrygujących, niekoniecznie z pierwszych stron, informacji dotyczących Igrzysk Olimpijskich.

Dodatkowo polecany specjalne serwisy sportowe "Igrzyska w Czwórce". Dziennikarze Czwórki będą na bieżąco informować słuchaczy o ważnych wydarzeniach podczas Igrzysk takich jak sukcesy Polaków, bicie rekordów itp.

Włączajcie Czwórkę i bądźcie z nami!