Męskie golenie na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 16:10
Od pocierania zarostu kamieniami, przez brzytwę, do niezwykle rozwiniętych technologicznie maszynek do golenia. Sprawdźcie, jak mężczyźni pielęgnowali wąsy i brodę na przestrzeni wieków.
Audio
  • Większość mężczyzn wciąż preferuje manualne ostrze (Czwórka/Efekt: WOW)
Twórcą pierwszej seryjnie produkowanej maszynki do golenia jest King Camp Gillette
Twórcą pierwszej seryjnie produkowanej maszynki do golenia jest King Camp GilletteFoto: Glow Images

Historię sprzętów do golenia męskiego zarostu zapoczątkowała, 30 tys. lat p.n.e., brzytwa. Nie były one jednak tak efektowne i precyzyjne jak obecnie, wręcz przeciwnie, niczym nie osłonięte ostrze bywało przyczyną niejednej tragedii.
W XIX w. były produkowane maszynki do golenia, jednak ostrza były montowane tylko po ich jednej stronie. Ich montaż był utrudniony, ponieważ należało przełamywać żyletkę na kilka części. W efekcie rewolucję wywołał wynalazek Amerykanina King Campa Gillette'a, który w 1904 roku opatentował maszynkę do golenia z wymiennym ostrzem dwustronnym.
W XX w. produkcja przyrządów służących do golenia przyspieszyła. Słuchając audycji dowiesz się, kiedy do sprzedaży trafiły elektryczne maszynki czy specjalistyczne urządzenia do pielęgnacji zarostu.
***
Przygotował: Michał Matus
Goście: Marcin Kus (dziennikarz Polskiego Radia), Maciej Gajewski (dziennikarz chip.pl), Łukasz Józefowicz (dziennikarz gazeta.pl)
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 16.00
Materiał został wyemitowany w audycji "Efekt: WOW".
ac/kul

Czytaj także

Historia bielizny - od pantalonów do stringów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:20
Najlepiej wygląda, gdy jest, ale jej nie widać. Przynajmniej pod ubraniem. Kiedy występuje w roli głównej powinna zapierać dech w piersiach i rozpalać zmysły. Bielizna - mroczny obiekt pożądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec MP3. Nadchodzi era chmury?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 18:50
Zakończyła się produkcja iPoda Classic, symbolicznie umierają odtwarzacze MP3. Dzisiaj liczy się streaming i chmura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy niszczą smartfony najrzadziej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:00
Jesteśmy narodem największych szczęściarzy, jeśli chodzi o wypadki ze smartfonami, spośród mieszkańców 18 krajów Europy!
rozwiń zwiń