Stanisław Mikulski: ikona popkultury mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 12:00
Gdy do polskich domów zawitała "Stawka większa niż życie" Stanisław Mikulski stał się rozpoznawalny. - Popkultura w Polsce jeszcze nie istniała i nagle objawił się on - mówi Kamil Śmiałkowski, filmoznawca.
Audio
  • O życiu i dorobku Stanisława Mikulskiego opowiada Kamil Śmiałkowski (Czwórka/Hrapkowidz)
Choć Stanisław Mikulski znany był głównie jako Hans Kloss, na swoim koncie miał również wiele ról teatralnych. Na zdjęciu  jako Hipolit Wielosławski i Józef Pieracki (Ksiądz Anastazy) w sztuce Przedwiośnie w Teatrze Powszechnym (10.1964r.)
Choć Stanisław Mikulski znany był głównie jako Hans Kloss, na swoim koncie miał również wiele ról teatralnych. Na zdjęciu jako Hipolit Wielosławski i Józef Pieracki (Ksiądz Anastazy) w sztuce "Przedwiośnie" w Teatrze Powszechnym (10.1964r.)Foto: Hartwig Edward/NAC

Jak przyznaje gość Czwórki późniejsze role Mikulskiego oscylowały zawsze gdzieś "w rejonie" postaci Klossa. - Uprawiał on swoisty autopastiż, miał do siebie ogromny dystans - mówi ekspert. W "Misiu" Stanisława Barei Mikulski pojawił się jako milicjant, a w serialu "Bank nie z tej ziemi" powrócił w duecie z Emilem Karewiczem, jako duch. Po raz ostatni Kloss i Brunner (czyli Emil Karewicz właśnie) stanęli razem przed kamerami w produkcji "Stawka większa niż śmierć" Patryka Vegi.

Czy czuł się "zaszufladkowany"? Na antenie Czwórki przyznawał, że ciągłe porównania do Hansa Klossa po latach już go męczyły. Stanisława Mikulskiego podziwiać mogliśmy jednak nie tylko na srebrnym ekranie, ale także na deskach teatralnych scen. Aktor odszedł w wieku 85 lat.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadził: Błażej Hrapkowicz

Gość: Kamil Śmiałkowski, redaktor naczelny Hatak.pl

Data emisji: 27.11.2014

Godzina emisji: 19.00

(kd/kul)

Czytaj także

Michał Zieliński: w teatrze liczy się praca zespołowa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 11:00
- Od dziecka lubiłem bawić się w naśladownictwo. Gdy tylko pojawiał się w moim otoczeniu ktoś ciekawy, natychmiast wynajdowałem charakterystyczne cechy i powtarzałem je - wspomina aktor w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Popławska: w czasach wojny kochało się inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 19:20
Wulkan energii, talent, który zostaje w pamięci widzów na długo - Aleksandra Popławska, aktorka i reżyserka, zagościła w Czwórce. Opowiadała m.in. o pracy na planie filmu "I była miłość w getcie" w reżyserii Joanny Dylewskiej i Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Damięcki: mam chyba za dużo empatii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 16:30
Aktor Mateusz Damięcki znany jest widzom m.in. z filmu "Kochaj i tańcz" (2013, reż. Bruce Parramore), ale także z teatralnych scen. Prywatnie Damięcki dał się poznać jako pasjonat podróży i człowiek od zawsze ciekawy świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Obuchowicz - aktor, który zakochał się w dubbingu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 16:13
Bartosz Obuchowicz, znany m.in. z filmów "Haker" w reżyserii Janusza Zaorskiego i "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa, będzie gościem niedzielnego wydania audycji "Strefa Prywatna".
rozwiń zwiń