"Silence And Dynamism" - wystawa prac Davida Lyncha w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 15:00
- Reżyser dał się poznać dziennikarzom i zgromadzonym obserwatorom sztuki jako wielki, interdyscyplinarny artysta - mówiła Beata Kwiatkowska, dziennikarka Czwórki.
Audio
  • "Silence And Dynamism" - wystawa prac Davida Lyncha w Toruniu (Hrapkowidz/Czwórka)
Silence And Dynamism - wystawa prac Davida Lyncha w Toruniu
"Silence And Dynamism" - wystawa prac Davida Lyncha w ToruniuFoto: czwórka

Realizowana w ramach 25. edycji Camerimage Festival wystawa to unikalna na skalę europejską, przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha - wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych. Artysta był gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i wziął udział w wernisażu wystawy, która odbyła się 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Na wystawie była obecna dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska, która miała okazję porozmawiać z kultowym twórcą.

Reżyser w taki sposób opowiadał o swojej pracy. - Lubię mieć pomysły, idee, które podpowiadają mi z jakiego medium skorzystać. Najpierw byłem malarzem, potem zacząłem malować filmy, a na końcu je tworzyć. Zająłem się też fotografią i innymi dziedzinami sztuki, które z kolei wynikały z moich wcześniejszych doświadczeń z filmem - opowiadał. 

- Kiedy przychodzi do mnie pomysł to zaczynam go sobie wyobrażać i wraz z tym obrazem przychodzi określony nastrój. Myślę o każdym jego aspekcie - to wszystko wynika z pierwotnej koncepcji, na którą składa się wiele elementów - wyjaśniał.

Co na temat sztuki współczesnej sądzi David Lynch? Jakie miejsce w jego projektach zajmuje muzyka? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Beaty Kwiatkowskiej z reżyserem. 

Wystawę "David Lynch. Silence And Dynamism" można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu do 18 lutego.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 14.09

ac/kd

Czytaj także

Miłość zaginająca czasoprzestrzeń, czyli "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 11:39
- Film jest o miłości, pamięci, ale podskórnie także o strachu przed wojną - mówi w audycji "Stacja Kultura" reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martyna Wolna. Sztuka, która uzależnia jak cukier

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:00
Obrazy z kostek cukru, instalacje z rozsypanych, kolorowych drażetek, przestrzenne formy z cukierków na wagę - to słodki wymiar sztuki Martyny Wolny. - Moje obrazy można oglądać, dotykać, wąchać i smakować - przekonuje artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak smakuje kino Davida Lyncha?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 18:00
- W latach 70., czasach kiedy David Lynch był początkującym filmowcem, codziennie odwiedzał tę samą, typowo amerykańską restaurację serwującą hamburgery, frytki i kawę. To tam rodziły się pierwsze pomysły na filmy - opowiadała Małgorzata Steciak, dziennikarka filmowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inny TransAtlantyk" - sztuka kinetyczna i op-art

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:29
- Prace zebrane na wystawie oddają się widzowi we władanie. Obserwując je pod różnymi kątami widzimy ruch, czyli to o to chodziło artystom, których prace wybraliśmy - wyjaśniał Marcel Andino Velez.
rozwiń zwiń