X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 na 100. "Piosenka o mojej Warszawie" Mieczysława Fogga

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 13:53
"Piosenka o mojej Warszawie" Mieczysława Fogga powstała w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego i śpiewana była długo po wojnie w słynnej Cafe Fogg, gdzie na co dzień usłyszeć można było jednego z największych piosenkarzy tamtych lat.
Audio
  • Norbert Borzym o utworze "Piosenka o mojej Warszawie" w wykonaniu Mieczysława Fogga (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Mieczysław Fogg
Mieczysław FoggFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

fogg pap 1200.jpg
Z podwórka na scenę z Mieczysławem Foggiem

W czasie okupacji i Powstania artysta był członkiem AK, znanym pod pseudonimem Ptaszek. Przede wszystkim śpiewał, podtrzymując na duchu mieszkańców stolicy. - W ciągu 63 dni batalii dał 104 występy w różnych miejscach, m.in. w schronach, czy szpitalach polowych, a za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych - wyliczał dziennikarz muzyczny Czwórki Norbert "Bert" Borzym.

Przed wojną Fogg nagrywał ponad 100 piosenek rocznie, a w 1937 roku zwyciężył w ogólnopolskim plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego piosenkarza, ustanowił też rekord sprzedaży płyt, a singiel z utworem "Ta ostatnia niedziela" rozszedł się w Polsce w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.

Twórczość Mieczysława Fogga wciąż doceniana jest przez twórców i słuchaczy, w 2008 roku kompilacja jego utworów wydana została na dwóch płytach pt. "Cafe Fogg". Jak przebiegała burzliwa kariera legendarnego wokalisty? O tym w nagraniu materiału reporterskiego Norberta Borzyma. W nagraniu całej audycji "Muzyczny Lunch" utwór "Piosenka o mojej Warszawie" >>>

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duet Catz ’N Dogz: walczymy ze stereotypami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 17:00
W "Muzycznym Lunchu" Wojtek i Grzesiek, czyli duet Catz'N Dogz, jeden z najważniejszych projektów na polskiej scenie muzyki elektronicznej ostatnich lat, opowiadali o ich najbliższym, objętym patronatem Czwórki koncercie w warszawskim Klubie Smolna, a także o fonograficznych projektach Pets i Step Recordings. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Manaam "Nocny Patrol"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 15:58
- W muzyce szukam niedomówień, barku dosłowności, a jednocześnie emocji i przekazu. "Nocny Patrol" jest właśnie takim utworem - mówił Marcin Kusy, dziennikarz muzyczny Radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albo Inaczej 2. Operacja na klasyce polskiego hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 20:06
- Rosalie., Fismoll, Piotrek Zioła, Ralph Kaminski i inni uczestniczący w projekcie artyści dostali teksty legendarnych hiphopowych numerów i sam byłem zaskoczony, że potrafili za ich pomocą opowiedzieć historie o sobie - opowiada Witek Michalak, pomysłodawca cyklu wydawniczego "Albo Inaczej 2".
rozwiń zwiń