Jak powstał "Plan działania" Enchanted Hunters?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:50
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem przeprowadziliśmy "śledztwo" dotyczące "Planu działania" Enchanted Hunters.
Enchanted Hunters Dwunasty dom
Enchanted Hunters "Dwunasty dom"Foto: mat. promocyjne/Latarnia Records

Songwriterki Małgorzata Penkalla i Magdalena Gajdzica jako Enchanted Hunters zadebiutowały w 2012 roku zjawiskową "Peorią". 7 lat później ukazała się ich druga płyta "Dwunasty dom". - Zbudowałyśmy ją na nieco innym fundamencie. Bardziej skupiłyśmy się na kompozycjach, mniej na aranżacjach. A akustyczne instrumenty zamieniłyśmy na elektronikę - wspominają artystki.

Posłuchaj:

Zanim powstał "Plan działania" słuchałyśmy Jessy Lanzy, Keleli i Negative Gemini. Do tego dużo R'N'B i polskiego synth-popu w stylu Anny Jurksztowicz Enchanted Hunters

Pierwszym singlem promującym to wydawnictwo był "Plan działania". - Jak wzięłam sobie ten utwór na warsztat, to szybko "rozkminiłam" akordy w zwrotkach, ale przekombinowałam refren - wspomina Małgorzata Penkalla. - Pojawiło się w nim za dużo melodii, nic do siebie nie pasowało, więc postanowiłam go zrobić jeszcze raz, ale tylko na trzech dźwiękach. 

Posłuchaj
05:12 CZWORKA Muzyczny Lunch - Enchanted Hunters 11.02.2021.mp3 "Był sobie numer" - historia Enchanted Hunters (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Taki zabieg spowodował, że "Plan działania" w warstwie muzycznej brzmiał radośnie i odbiegał od reszty nowych piosenek. - Nowy materiał powstawał kiedy przeprowadziłam się "na stałe" do Warszawy. Wydawało mi się, że to dobra decyzja i że dzięki temu będę mogła żyć już tylko z muzyki - wspomina Magdalena Gajdzica. - Czas dość szybko zweryfikował tę wizję i w pewnym momencie poczułam się jakby ktoś mnie wyrwał z korzeniam z miejsca, do którego należałam. Dodatkowo czytałam książkę o ekonomicznej apokalipsie i o tym, że cały świat za chwilę runie. Najpierw mnie to wszystko sparaliżowało, a potem natchnęło do tego, by napisać "Plan działania" - dodaje artystka. 

Enchanted Hunters - Plan Działania (Dwunasty dom, Latarnia Rec. 2019)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Kuba Piątkowski

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Talking Heads - zespół muzycznych erudytów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:00
- Na czele Talking Heads stał David Byrne - współczesny człowiek renesansu, który o sztuce wie chyba wszystko. Jest nie tylko muzykiem, ale też pisarzem i filozofem. Do historii muzyki przeszedł jako jeden z najbardziej charyzmatycznych liderów - przekonuje Norbert Borzym z redakcji muzycznej Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oxford Drama: odnaleźliśmy brakujący puzzel

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:30
- "Not My Friend" to piosenka trochę o czasie, trochę o relacjach międzyludzkich. Teraz może wydawać się mocno enigmatyczna, ale w kontekście całej płyty to będzie taki brakujący puzzel, który ukrył się pod dywanem - opowiada Gosia Dryjańska z duetu Oxford Drama, który w tym roku planuje wydać nowy album.
rozwiń zwiń