Buty - historia chodzenia własnymi drogami

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 20:50
Pierwsze buty wykonane były z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. Nosił je praczłowiek około 3300 r p.n.e. Co wydarzyło się potem?
W swej pierwotnej formie but składał się z prostego kawałka splecionych traw lub nie garbowanej skóry przywiązanej do stopy. Dziś bywa, że staje się prawdziwym dziełem sztuki
W swej pierwotnej formie but składał się z prostego kawałka splecionych traw lub nie garbowanej skóry przywiązanej do stopy. Dziś bywa, że staje się prawdziwym dziełem sztukiFoto: Pixabay/jarmoluk/dom. publiczna

W starożytnej Grecji używane były sandały o podeszwach z grubej skóry, korka lub drewna. U Rzymian noszono obuwie zwane caligae. W średniowiecznej Europie w modzie były trzewiki, półbuty, pantofle oraz obuwie wysokie. Wtedy też zaczęto stosować elementy ozdobne - takie jak ażurowe cholewki, okucia ze złota lub srebra.

Tym razem reporter Czwórki, Karol Pawłowicki, sprawdzi, jak powstają buty. Opowiemy też o fenomenie "escape room".

***

Na audycję "Nawiedzeni" zapraszamy w piątek (13.10) w godz. 11.10-11.50. Program poprowadzi Jakub Jamrozek.

kul/mg

Zobacz więcej na temat: buty Czwórka HISTORIA moda
Czytaj także

Muzyczna podróż w czasie. Czy Piłsudski słuchał radia?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 12:50
Głodni wiedzy na temat odległych czasów sprawdziliśmy, jak w listopadzie 1918 roku przekazywano, zapisywano i odtwarzano dźwięk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wincenty Witos i kroniki rodu Bombów

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 12:25
Okolice pomnika Wincentego Witosa na warszawskim placu Trzech Krzyży to jedno z ulubionych miejsc deskorolkarzy. Jednak rzadko który z młodych warszawiaków podnosi głowę, by przyjrzeć się postaci na postumencie.
rozwiń zwiń