Chiny gotowe do kolejnego skoku

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 12:00
Profesor Bogdan Góralczyk jest specjalistą od tematyki Państwa Środka. Przez pięć lat był ambasadorem w Bangkoku, a o swoich wrażeniach opowiedział w Czwórce.
Audio
  • Bogdan Góralczyk podkreślił, że odrębność Chin jest uwarunkowana historycznie (Czwórka/Pani tomu)
Plac Tiananmen to miejsce pamiętanych do dziś, krwawo stłumionych zamieszek z 1989 roku
Plac Tian’anmen to miejsce pamiętanych do dziś, krwawo stłumionych zamieszek z 1989 rokuFoto: Glow Images/East News

Jego najbardziej znane publikacje to "Chiński feniks" i "Chiny. Przebudzenie smoka".  Po ich lekturze można dojść do wniosku, że jest to państwo-paradoks. Miesza się w nim nowoczesność i starożytność, komunizm i kapitalizm, bieda i luksus, system represyjny i wolnomyślicielski.
- Nasze myślenie o Chinach już u podstaw jest kłamliwe, bo nie jest to wcale państwo tylko kontynent i na dodatek starożytna cywilizacja, która przetrwała i myśli swoimi kategoriami - tłumaczył gość Czwórki.
Góralczyk przekonywał, że Chiny ciągle rosną w siłę, umacniając swoją pozycję. Jego zdaniem mieszkańcy są coraz bardziej asertywni, zaś nowoczesność wypiera te zaszłości historyczne, które stawały na przeszkodzie dynamicznego rozwoju. - Są gotowi do kolejnego skoku - reasumował.
***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadziła: Iwona Wyciechowska

Gość: prof. Bogdan Góralczyk (politolog, sinolog, dyplomata, publicysta)
Data emisji: 17.12.2014
Godzina emisji: 19.00
ac, kd

Czytaj także

Od 24 lat to, co zdarzyło się na placu Tiananmen jest tematem tabu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 10:00
4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory, które zmieniły naszą historię. W tym samym czasie na placu Tiananmen chińska armia brutalnie stłumiła studencką manifestację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny w książkach Yu Hua - szara codzienność niezłomnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 10:00
Książka "Chiny w dziesięciu słowach" jest na polskim rynku pierwszą powieścią autorstwa chińskiego pisarza Yu Hua. - To autor empatyczny, który pisze o swoich współobywatelach, kreśląc ich zmagania z potwornie ciężką rzeczywistością każdego dnia - mówi Elżbieta Brzozowska z Wydawnictwa Akademickiego Dialog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Bieleń: cały świat płynie w jednej łodzi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 09:00
Wydana jesienią 2013 roku książka "Negocjacje w Stosunkach Międzynarodowych" prof. Stanisława Bielenia to ciekawy przewodnik po tej trudnej, niezwykle ważnej gałęzi polityki. - Obecnie mamy renesans klasycznej dyplomacji w wydaniu wielkich mocarstw - uważa autor.
rozwiń zwiń