"Niepokorne": młodopolskie emancypantki

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 11:40
W cyklu "Niepokorne" Agnieszka Wojdowicz kreśli portrety wyjątkowych bohaterek na tle wiarygodnie naznaczonych realiów historycznych.
Audio
  • Agnieszka Wojdowicz opowiada o trylogii "Niepokorne" i młodopolskich emancypantkach (Pani tomu/Czwórka)
Bohaterki cyklu Niepokorne -  Eliza Pohorecka, Klara Stojnowska i Judyta Schraiber - spełniają swoje marzenia kosztem wyrzeczeń i trudnych kompromisów, nierzadko płacąc wysoką cenę za szczęście
Bohaterki cyklu "Niepokorne" - Eliza Pohorecka, Klara Stojnowska i Judyta Schraiber - spełniają swoje marzenia kosztem wyrzeczeń i trudnych kompromisów, nierzadko płacąc wysoką cenę za szczęścieFoto: Pixabay

Główne bohaterki tej opowieści to Eliza, Klara i Judyta. Każdej z nich dedykowana jest osobna książka. - Zawiłe losy moich dziewczyn splatają się w scenerii młodopolskiego Krakowa - opowiada autorka. - Ale jest tu także tętniący życiem kulturalnym Wiedeń i awangardowy Berlin.

To właśnie w Berlinie studiowała Klara, tytułowa postać drugiej części trylogii. - To młoda, pochodząca z konserwatywnej rodziny dziewczyna, która zaczyna się buntować - wyjaśnia gość Czwórki. - Kiedy dostaje się na studia, zaczyna walczyć o swoją niezależność, o prawa kobiet i wolność słowa, co w 1895 roku wcale nie było takie łatwe.  

Agnieszka Wojdowicz opowiada o swoich bohaterkach i o sytuacji kobiet u progu XX wieku. Zdradza także, jakie wątki pojawią się w ostatniej części cyklu, zatytułowanej "Judyta".

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Agnieszka Wojdowicz (autorka cyklu książek "Niepokorne")

Data emisji: 29.07.2015

Godzina emisji: 19.00

kul/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Saramonowicz: współcześni mężczyźni są jak chłopcy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 11:00
Filmy z jego scenariuszami - "Testosteron", "Lejdis" i "Idealny facet dla mojej dziewczyny" - obejrzało prawie 5 mln osób. Andrzej Saramonowicz właśnie wydał swoją pierwszą powieść "Chłopcy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Majewski. Małżeństwo jako źródło natchnienia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 12:30
- Dwa kroki w przód, jeden w tył. Tego nauczyło mnie małżeństwo. Kompromis, okrągły stół, negocjacje - mówi Szymon Majewski, autor książki "Życie w pożyciu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dysforia". Społeczeństwo jest wkurzone

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:05
- Jestem złodziejem, który kradnie ludziom słowa - mówi Marcin Kołodziejczyk, autor książki "Dysforia", w której opisał przypadki mieszczan polskich.
rozwiń zwiń