"Nietakty". Krzysztof Komeda oczami żony

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:50
– Ta książka powstawała praktycznie przez 40 lat – mówił Tomasz Lach o tomie wspomnień jego matki Zofii Komedowej Trzcińskiej pt. "Nietakty. Mój czas, mój jazz".
Audio
  • Tomasz Lach oksiążce Zofii Komedowej Trzcińskiej "Nietakty. Mój czas, mój jazz" (Pani tomu/Czwórka)
Fragment okładki książki Zofii Komedowej Trzcińskiej Nietakty. Mój czas, mój jazz
Fragment okładki książki Zofii Komedowej Trzcińskiej "Nietakty. Mój czas, mój jazz"Foto: materiały prasowe

Pierwszą próbę wydania książki wdowa po Krzysztofie Komedzie podjęła już około 20 lat temu. Efekt jednak na tyle jej nie zadowolił, że wycofała kilkaset wydrukowanych już egzemplarzy. Do pomysłu powróciła dwa lata przed śmiercią. – Poprosiła, bym z tamtego wydania uciął grzbiet, po czym wyrzuciła te kartki, które jej się nie podobały. I zaczęła od nowa – wspominał Tomasz Lach.

Gość Czwórki opowiadał nie tylko o procesie powstawania książki, lecz także o przekazanym Bibliotece Narodowej archiwum Krzysztofa Komedy, w którym znalazły się także przedmioty należące do muzyka. Część pamiątek po artyście być może wciąż czeka na odkrycie - z pokoju hotelowego, w którym Komeda mieszkał w Los Angeles, po jego tragicznym i tajemniczym wypadku zginęło kilka cennych rzeczy...

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Tomasz Lach (malarz, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej, redaktor jej książki "Nietakty. Mój czas, mój jazz")

Data emisji: 27.01.2015

Godzina emisji: 19.00

mc/kd

Czytaj także

Państwo Islamskie. Czym tak naprawdę jest ISIS?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 11:50
- Interwencja w Iraku i usunięcie Saddama Husajna przyczyniły się do powstania ISIS - tłumaczy afrykanista Cyprian Kozera. - Tak narodziła się organizacja terrorystyczna, która działa na terenie od Afganistanu po Afrykę Zachodnią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Grabowska. Caryca mody, polska Chanel

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 11:50
Francuzi mieli Chanelkę, a my - Grabolkę, czyli Jadwigę Grabowską. Ta projektantka w smutnych czasach PRL tworzyła modę, której nie powstydziłyby się salony zachodniej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porucznik Stawropulos na tropie greckich zagadek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 11:40
Połączyło ich morze i miłość do żeglowania. Upust swoim pasjom Adam Widmański i Stanisław Tekieli dali w kryminale "Porucznik Stawropulos i tajemnica Lewity".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaduch" - książka o ucieczkach ze wsi do miasta

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 19:28
- Moi bohaterowie to osoby, które nie potrafią się odnaleźć w swoich małych miejscowościach. Bardzo chcą się rozwijać i uciekają do dużego miasta - wyjaśnia Marta Szarejko, autorka książki pt. "Zaduch".
rozwiń zwiń