"Darmowe przytulasy" Zenka Kupatasy, czyli jednorożce kontra ostry rock

Były lider zespołu Kabanos w czasie trzech lat solowej kariery nagrał sześć albumów. Swój najnowszy, siódmy album pt. "Darmowe przytulasy" traktuje jako rozpoczęcie nowego etapu w życiu artystycznym, ale i prywatnym. Czy rockandrollowy hedonizm zastąpi liryką i ciepłem domowego ogniska?
Zenek Kupatasa
Zenek KupatasaFoto: Bartek Koziczyński/Czwórka
O Audycji

zacier 1200.jpg
Zacier: "Nie zabijaj motyli" to płyta, której warto słuchać w całości

- Pisałem piosenki do Kabanosa, aż pomyślałem, że sam mógłbym chwycić za gitarę. Cieszę się z tego wyboru, bo to zupełnie nowe doświadczenie, jednak w przyszłości chcę powrócić do możliwości wyłącznie wokalowania i zabawiania publiczności, zamiast dodatkowego myślenia o przełączaniu brzmienia w instrumencie - mówił Kupatasa. Dziś w jego twórczości przewija się m.in. motyw jednorożca. - Mam w sobie dzieciaka i bardzo go pielęgnuję. Uwielbiam patrzeć na to, jak mój syn potrafi zachwycać się małymi rzeczami. Staram się podchodzić do życia podobnie i nie popaść w rutynę - mówił Zenek Kupatasa. - Każda moja płyta, każdy koncert, jara mnie tak samo. Bardzo nie chciałbym tego stracić. 

"Comedy rock" to gatunek, w którym Zenek Kupatasa, ale także Nocny Kochanek, Łydka Grubasa, czy dawny Kabanos, świetnie się odnajdują. - Może się wydawać, że kiedyś był tylko Big Cyc, a teraz na taką muzykę jest po prostu koniunktura, więc wszyscy robią tu karierę. Ale prawda jest taka, że to nie jest kwestia gatunku muzycznego, tylko konkretnych numerów, którymi się trafia w gusta - mówił wokalista.  

ZOBACZ TAKŻE Jelonek: wyrwałem Moniuszkę z opery i wrzuciłem w pogo >>>

Wspominał także zabawne historie z czasu kariery solowej. - Gdy jeszcze robiłem plakaty promocyjne moich koncertów z napisem "Zenek", okraszone oczywiście różowymi jednorożcami, zdarzało się, że przychodzili na nie ludzie, którzy chcieli usłyszeć koncert Zenka, ale... Martyniuka. Wychodzili prawdopodobnie mocno rozczarowani - żartował w Czwórce Zenek Kupatasa. - Osobiście zamiast "Przez twe oczy zielone" lubię coverować "A ja wolę moją mamę" Majki Jeżowskiej. 

Wokalista zdradził też, co było przyczyną rozpadu Kabanosa i czy planowany jest powrót tej formacji na scenę. 

***

Tytuł audycji: Rock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Zenek Kupatasa (były lider zespołu Kabanos, wokalista, gitarzysta, autor piosenek)

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 22.01

kd/ac

Playlista
 • Rojek Artur, - Sportowe życie
 • NIRVANA - The Man Who Sold the World
 • Greta Van Fleet, - The Jean Genie
 • Zenek, - Darmowe przytulasy
 • Zenek, - Chryzantemy
 • Zenek, - Marchewka w różowej marmoladzie
 • Serj Tankian, - Yellow Snow
 • Zacier, - Znam tylko chwyt barowy
 • Tenacious D, - Don't Blow It, Kage
 • Morrissey, - Bobby Don't You Think They Know
 • Decadent Fun Club, - Paranoja jest goła