Jak uporać się z wandalizmem?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:30
Nowe przystanki, tabor komunikacyjny czy piękne stadiony, to tylko kilka dowodów, jak zmieniają się polskie miasta. Zmiany estetyczne nie poszły jednak w parze z mentalnością wielu ludzi.
Audio
  • Komunistyczna mentalność "co wspólne, to mnie nie obchodzi", wciąż determinuje myślenie wielu osób (Czwórka/Się mówi)
Z bohomazami szpecącymi budynki czy przystanki mamy do czynienia w każdym polskim mieście
Z bohomazami szpecącymi budynki czy przystanki mamy do czynienia w każdym polskim mieścieFoto: Glow Images

Wciąż nie poradziliśmy sobie ze zjawiskiem wandalizmu. Słuchacze Czwórki utożsamiają je nie tylko z rozbijaniem szyb przystanków, niszczeniem autobusów, ale też z graffiti na zabytkach, zaśmiecaniem lasów i rzucaniem niedopałków na ulice. To zjawiska - niestety - wciąż nagminne.
Agresja, chęć wyładowania się i zamroczenie różnymi używkami, które wpływają na "bohaterstwo" części osób, to tylko kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Socjolog Monika Nowicka podkreśliła też, że u licznego grona ludzi nie wykształciło się elementarne poczucie, że za dobro wspólne odpowiada każdy z nas.
Na ile jest to efektem spuścizny komunizmu? Czy wandalizm bierze się również z nudy i braku alternatyw dla młodych ludzi? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Się mówi
Prowadził: Piotr Firan
Goście: Monika Nowicka (socjolog Collegium Civitas), Tomasz Jakubowski (redaktor wavalove.pl), Agata Konarzewska (inicjatywa Q-Ruch Sąsiedzki)
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 14.00
ac/ag

Czytaj także

Od nadmiaru bodźców, przez izolację, do schizofrenii. Jak nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 17:48
W środkach komunikacji miejskiej i na ulicach można codziennie spotkać tysiące osób ze słuchawkami na głowie, pogrążonych we własnych myślach. Czy to forma odcięcia od szarej rzeczywistości, potrzeba izolacji, prawdziwa pasja do muzyki, czy coś jeszcze innego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internetowe oszustwa, czyli jak dajemy się nabrać w sieci

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 17:20
Wyimaginowane wakacje Zilli Van Den Born pokazują, jak łatwo nami manipulować w internecie.
rozwiń zwiń