Zwierzęta traktowane jak ludzie - są nieszczęśliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 16:15
- Udziwnianie na siłę relacji człowiek-zwierzę do niczego dobrego nie prowadzi - przekonywał w Czwórce Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
Audio
  • "Nie traktujmy zwierząt, jak ludzi!" - rozmowa z Adnrzejem Kruszewiczem i Cezarym Wyszyńskim (Czwórka/Się mówi)
  • Odwiedzamy salon psiej piękności. Rozmowa z groomerem (Czwórka/Się mówi)
Zdaniem ekspertów traktowanie zwierząt tak, jak traktowalibyśmy dziecko, albo kolegę, nie jest właściwe
Zdaniem ekspertów traktowanie zwierząt tak, jak traktowalibyśmy dziecko, albo kolegę, nie jest właściweFoto: Glowimages/East News

Ubieramy, przebieramy, strzyżemy, czeszemy, stylizujemy, fundujemy wegańską karmę - to wszystko robimy naszym psom i kotom. Tylko czy one na pewno to lubią? - Wszystko zależy od naszych intencji. Jeśli ubieramy psa, by nie zmarzł zimą, to jest w porządku - mówił Cezary Wyszyński z Fundacji VIVA. - Ale fundowanie kotu nowej fryzury tylko po to, by oryginalnie wyglądał, już nie jest właściwe.

W audycji dyskutowaliśmy o tym, czy zmuszanie zwierząt do czynności zarezerwowanych dla ludzi, takich jak chodzenie do fryzjera, nie jest dla nich krzywdzące. Analizowaliśmy m.in. skład wegańskich karm dla psów i sprawdzaliśmy, czy rzeczywiście są niezdrowe. Dyskutowaliśmy, co może zrobić każdy z nas, by poprawić los ponad 100 tys. bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach na terenie Polski i odwiedziliśmy psi salon piękności, by poznać tajniki pracy groomera.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO), Cezary Wyszyński (Fundacja VIVA)

Data emisji: 22.06.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/mc

Czytaj także

Psy i koty, które zdobyły sławę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 14:00
Kiedyś zachwycaliśmy się Szarikiem z "Czterech pancernych", dziś sławę zdobywają pupile gwiazd. Pies Paris Hilton ma nawet konto w portalu społecznościowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariat w schronisku - do serca przytul psa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 14:25
Nie trzeba od razu adoptować psa ze schroniska, jeśli nie ma się na to warunków. Zwierzętom można pomagać na wiele różnych sposobów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wataha w podróży. Bo jeśli zdobywać świat, to tylko z psem

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 15:57
- Od początku wiedzieliśmy, że jeśli pojawi się pies, będzie częścią naszej rodziny. I tak też się stało. Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez Diuny - mówi Agata Włodarczyk, podróżniczka.
rozwiń zwiń