Zamienić broń na instrument. Powstaje pierwsza szkoła muzyczna w Republice Środkowoafrykańskiej

Norbert Wardawy pojechał jako wolontariusz na misję do Republiki Środkowej Afryki. Zaangażował się w działalność African Music School. Uczył gry na trąbce, basie, perkusji. Wraz z podopiecznymi napisał nowy tekst do piosenki zespołu Big Cyc. 
Norbert Wardawy screen z video Makumba
Norbert Wardawy screen z video MakumbaFoto: arch. pryw.
O Audycji

Dziś o tej piosence mówi pół internetu. "Makumba Ska" to najbardziej popularny polski utwór ska. Piosenka została napisana ponad 20 lat temu. W założeniu autorów jest to satyra na traktowanie w Polsce osób czarnoskórych przez typowego Polaka. Zdaniem Makena humor i satyra są jej siłą. - Wielu uważa, że przedstawia ludzi wywodzących się z Afryki w bardzo negatywnym świetle, z drugiej strony piosenka doczekała się nagrody za wspieranie walki z rasizmem z ramienia ambasady Nigerii - opowiada dziennikarz Czwórki. - Dziś okazuje się, że wielu czarnoskórych Polaków przeżyło traumy, będąc wyzywanymi od "Makumby". Trudno znaleźć wyważony pogląd. Istotny jest tu background. To nie w piosence jest problem, ale w tym, że została wykorzystana przez głupich i nienawistnych ludzi - dodaje. 


Posłuchaj
58:10 2021_05_31 22_01_00_PR4_Strefa_Dread.mp3 Norbert Wardawy opowiada o African Music School i misji w Republice Środkowej Afryki (Strefa Dread/Czwóka)

 

Za sprawą Norberta Wardawy temat powrócił do publicznej dyskusji. Warto wiedzieć, że młodzi Afrykanie śpiewają zupełnie inny tekst. A wszystko to dla wsparcia African Music School.

Norbert Wardawy gościł w Afryce i tam wpadł na pomysł, by stworzyć cover piosenki Big Cyca. Z lokalną młodzieżą nagrał hit, który ma wspomóc zbiórkę na rzecz budowy szkoły w centrum kontynentu, w Republice Środkowej Afryki.  


- Znalazłem ogłoszenie o poszukiwaniu wolontariuszy, muzyków, którzy chcą tam wyjechać, by uczyć dzieci muzyki w szkole o nazwie African Music School, założonej przez polskiego misjonarza, człowieka z niesamowitą energią, ogromną miłością do muzyki oraz ludzi - opowiada gość Makena. - Misjonarz Benek zauważył, że jedyną rzeczą, którą mają tamtejsi mieszkańcy, jest muzyka i taniec. Przez muzykę uczymy ich wrażliwości, umiejętności abstrakcyjnego myślenia, wyrażania własnego zdania. Kształcimy ich wyobraźnię - dodaje. 

Norbert Wardawy przypomina, że Republika Środkowej Afryki to kraj ogarnięty wojną. Nazywa go "krajem trzeciego świata wśród krajów afrykańskich". Ogromne złoża minerałów, ropy naftowej, uranu, złota i diamentów są przekleństwem tej części globu. - Na ulicach cały czas widać ludzi z bronią, żołnierzy, armię, jednostki ONZ - opowiada. - Te walki mają miejsce z powodu wielkich mocarstw, od Francji (państwo było kolonią francuska), przez Rosję, po Stany Zjednoczone. Wszyscy walczą o minerały. Nie ma tam prądu, wody, telewizji, policji. Czymś, co scala mieszkańców, jest tylko Kościół, ale i tak wszyscy stamtąd uciekają - dodaje.

Założyciel szkoły muzycznej i jego wolontariusze chcą w rękach młodszych pokoleń zobaczyć instrumenty zamiast broni. Norbert Wardawy uczył dzieci gry na trąbce, basie, perkusji, uczył ich też angielskiego, a od nich - języka sango. - Tam od pierwszego momentu czułem się jak w domu - zdradza. 

W Afryce muzyka i taniec są nierozerwalnie ze sobą związane. - U nas muzyki się słucha, a Afrykańczycy nie potrafią przy niej spokojnie usiedzieć - mówi gość Czwórki. - Ogromną wartość ma dla nich rytm. Śpiew jest właściwie tylko wtedy, gdy śpiewa chór - dodaje. - W stolicy kraju jest scena muzyczna, alternatywne kluby, muzycy, jamy. Reszta kraju to małe wioski, gdzie próżno szukać zorganizowanych zespołów.

African Music School to dla dzieci miejsce spełniania marzeń. - Dzięki tej nauce troje z nich przyjedzie do Polski. To muzycy grający na perkusji, basie, gitarze. Zagrają blisko 20 koncertów - opowiada Norbert. - To wszystko jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu Polaków - dodaje. - Tak też budowana jest szkoła. A jej celem jest nie nauka gry na instrumentach, tylko tego wszystkiego, co niesie ze sobą muzyka - dodaje. 


Norbert Wardawy i Maken Norbert Wardawy i Maken

By promować koncerty młodych muzyków w Polsce, Norbert Wardawy wspólnie z nimi przerobił piosenkę Big Cyca. - Tekst opisuje, jak działa Africa Music School, co tam się dzieje, jak to wygląda. Nagraliśmy to w radiowym "studiu" na terenie klasztoru - opowiada. - Oryginalny tekst był prześmiewczą lekcją o tym, jak złą rzeczą jest rasizm. 

POSŁUCHAJ TAKŻE >>> drugiej godziny audycji z 31.05.2021>>>

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Norbert Wardawy (muzyk)

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 22.05

pj

Playlista