Dubska i Miroslav Kuvaldin - tak powstał numer "Wojna" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 15:00
W Czwórce premierowo wybrzmiał utwór "Wojna", pierwszy wspólny antywojenny numer formacji Dubska z Miroslavem Kuvaldinem, wokalistą ukraińskiej grupy reggae The Vyo. 
Dubska - BDG Roots Rockers
Dubska - BDG Roots RockersFoto: Michał Gerszewski/mat. pras.

Grupa Dubska powstała niemal 23 lata temu, a dziś artyści mają na koncie kilka długogrających płyt, setki koncertów w Polsce i koncerty zagraniczne m.in. w Rosji, Czechach, Grecji czy Austrii. Występowali wielokrotnie na największych polskich festiwalach, takich jak Ostróda Reggae Festiwal, Reggaeland, Reggae nad Wartą czy Przystanek Woodstock. Największą popularność zespół zdobył jednak po wydaniu w 2006 roku płyty "Avokado", a w ubiegłym roku światło dzienne ujrzał ich ostatni jak na razie krążek "BDG Roots Rockers".

Kawałek "Wojna", który wybrzmiał premierowo na antenie Czwórki, powstał we współpracy z Miroslavem Kuvaldinem, wokalistą ukraińskiej grupy reggae The Vyo. - Zawsze byłem pacyfistą, jednak dziś uważam, że wszyscy powinniśmy walczyć o swój kraj. Słowa i muzyka już nie wystarczą, to trudne uczucie, może się mylę. Jednak wstąpiłem do armii i pracuję w administracji. Ktoś musi to robić. Wybieram się jednak na wschodni front za kilka dni, wraz z księżmi przemierzymy całą jego linię, która obecnie wynosi ok 1,5 tys. km, odwiedzimy pozycje wojskowe - opowiadał Miroslav Kuvaldin.

Grupa Dubska gościła już na antenie Czwórki. POSŁUCHAJ >>>

Jak podkreślił, muzyka - choć dzięki niej nie da rady wygrać wojny - jest niezwykle ważna. - Będziemy nieść przesłanie reggae i nadzieję. Myślę, że jest potrzeba, by żołnierze usłyszeli o miłości i zwycięstwie - mówił artysta. 

Źr. DubskaChannel/Dubska ft. Miroslav Kuvaldin (The ВЙО) - Wojna

Jego zespół The Vyo obecnie nie koncertuje. - Oczywiście nie jest to dziś możliwe. Dwóch z nas jest w armii i gra w wojskowej orkiestrze, dwóch kolejnych to aktywni wolontariusze, nie wiem co dzieje się z dwoma pozostałymi - podkreślił Miroslav Kuvaldin. - W Kijowie funkcjonuje godzina policyjna, prowizoryczną scenę zbudowano w metrze. Przemysł muzyczny wygląda na całkowicie zatrzymany - opowiadał gość Czwórki. 

Posłuchaj
57:22 2022_09_19 22_01_38_PR4_Strefa_Dread.mp3 Miroslav Kuvaldin z The Vyo opowiada o swojej sytuacji i muzycznych planach, a także współpracy z grupą Dubska (Strefa Dread/Czwórka) 

Formacja zagościła w Polsce m.in. podczas festiwalu "Reggae na piaskach" i to tu artysta poznał muzyków z Dubska. - Potem Dymol przyjechał do Kijowa, pokazałem mu miasto, skontaktowałem go z miłymi ludźmi w całej Ukrainie, odbył fajną podróż po kraju - wspominał swoje spotkania z wokalistą Dymitrem Czabańskim Miroslav Kuvaldin. - Potem graliśmy wspólnie kilka koncertów, aż zdecydowaliśmy się na nagrania. Za pierwszym razem próbowaliśmy zrobić razem piosenkę o faszyzmie, ale potem nagle wszystko dookoła się zmieniło i zdecydowaliśmy się na bliższy temat piosenki, stąd utwór "Wojna" - opowiadał muzyk. 

Jak tłumaczył, przez trudną sytuację na Ukrainie, mieszkańcy tego kraju i Polacy bardzo się do siebie zbliżyli. - Myślę, że ostatecznie czeka nas świetlana przyszłość. Dziękuję za całe wsparcie! - podkreślił muzyk. 

Źr. Maken/interview with Miroslav Kuvaldin 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Miroslav Kuvaldin (The Vyo)

Data emisji: 19.09.2021

Godzina emisji: 22.05

kd

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakshish z płytą "Ego". "Powiew świeżości i powrót do korzeni"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 09:50
- Kiedyś muzyka reggae niosła refleksję, była przejawem buntu, dziś jest już bardziej taneczna - mówił Jarek "Jarex" Kowalczyk, lider i wokalista zespołu Bakshish. Nowy album polskich pionierów reggae i dub to szczególna płyta, bo pojawiła się na rynku w 40. rocznicę istnienia formacji.
rozwiń zwiń