W Turcji herbata zdominowała kawę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 18:24
W zamierzchłych czasach mieszkańcy Turcji nie wyobrażali sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. To jednak się zmieniło. Teraz króluje tam herbata!
Audio
  • Jak wygląda obecnie typowe śniadanie po turecku? (Czwórka/Tędy po trendy)
Do herbaty z imbirem można  dodać trochę miodu, który działa bakteriobójczo
Do herbaty z imbirem można dodać trochę miodu, który działa bakteriobójczo Foto: Glow Images/East News

W języku tureckim śniadanie to kahvaltı, co oznacza kawę (kahva) i coś do jedzenia (ahlti). - W efekcie to oznacza po prostu posiłek, który spożywa się w celu wypicia kawy. Kiedyś w zasadzie wszyscy Turcy pili ją śniadanie, ale z czasem straciła ona pozycję numer jeden na rzecz herbaty - wyjaśnił w "Tędy po trendy" Władysław Chilmon - Turkolog i tłumacz.
Ekspert przekonywał, że herbata jest w Turcji wszechobecna. Mieszkańcy kraju na granicy Europy i Azji potrafią wypić kilkadziesiąt jej kubków na dobę. Od niej siłą rzeczy rozpoczynają więc i dzień.
PRZECZYTAJ TEŻ: Turcja - kraj, który odkrywa się wszystkimi zmysłami

Pora przejść zatem do tego, co się jada nad Bosforem na śniadanie. Chilmon stwierdził, że jest to zestaw, który prawie zawsze wygląda tak samo. - Pokrojony w kostkę pomidor, pokrojony ogórek, ser żółty - owczy lub kozi, zawsze oliwki oraz może być też sucha kiełbasa. Oraz chleb, którego w Turcji nie kroimy, lecz rozrywamy.
Więcej o specyfice tureckich śniadań i kuchni - w nagraniu audycji "Tędy po trendy".
ac

Czytaj także

Jaka jest współczesna Turczynka?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 18:00
Od zeszłego roku Turczynki mogą wychodzić na ulice z włosami ukrytymi pod chustą. To ukłon w stronę wyznawców islamu. Z tego prawa chętnie korzystają panie z wyższych sfer, a chusty zamawiają u najlepszych projektantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikrofalówka jest dobra na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 09:50
Nie brakuje opinii, że kuchenka mikrofalowa to najważniejsze urządzenie dla każdego... studenta. Pomaga szybko przygotować przeróżne potrawy, nie wymaga intensywnego sprzątania. Czym powinniśmy się kierować przy jej wyborze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiedzamy Drakulę w tureckich lochach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:47
W sobotniej audycji "Zmiennicy" zaprosimy was do Turcji. Tamtejsi na­ukow­cy od­kry­li pod­ziem­ny loch, w któ­rym praw­do­po­dob­nie wię­zio­ny był w XV w. Wład Pa­low­nik, czyli słyn­ny Dra­ku­la.
rozwiń zwiń