Podróż do przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 12:00
Natalia Hatalska zebrała wypowiedzi dwunastu wybitnych myślicieli, futurologów na temat wizji świata w 2039 r. Projekt "FutureMakers.Today" przyniósł odpowiedzi na wiele ważnych pytań.
Audio
  • Publikacja "FutureMakers.Today" to 12 scenariuszy dotyczących najważniejszych aspektów naszego życia za 25 lat (Czwórka/Tędy po trendy)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaFoto: NASA

/

Publikacja podzielona jest na 12 rozdziałów, którymi są kwestie najbardziej istotne dla przyszłości świata. Są to: innowacje, miasto, samochody, energia, jedzenie, człowiek, zdrowie, komunikacja, zakupy, pieniądze, dom, technologia. - Wybrałam te dziedziny, które sama uznałam za najciekawsze i o których miałam z kim porozmawiać - zdradziła kryteria Hatalska.
Rozmowa, która szczególnie utkwiła w pamięci gościa Czwórki dotyczyła wątku zdrowia. - Rozmówcą był Dr Max More, bardzo ceniony filozof, twórca terminu transhumanizm. Na całym świecie jest znany jako orędownik efektywnego i etycznego zastosowania technologii do przedłużania życia i krioprezerwacji - wyjaśniła.
Świat w 2039 r. będzie w jeszcze większym stopniu niż teraz korzystał ze zdobyczy nauki, wykorzystując do maksimum potencjał człowieka, jego myśli. Konieczna do tego jest jednak symbioza z naturą, ograniczenie negatywnego wpływu na ekosystem. Hatalska wyjaśniła, w jaki sposób można to zrobić i na co kłaść szczególny nacisk.
***
Tytuł audycji: Tędy po trendy
Prowadzili: Kamil Jasieński, Aleksandra Jasińska
Gość: Natalia Hatalska, autorka publikacji "FutureMakers.Today"
Data emisji: 03.01.2015
Godzina emisji: 10.00
ac, pg

Czytaj także

Relaks i wyciszenie to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 13:00
Żeby dobrze i wydatnie pracować, musimy umieć odpowiednio się zrelaksować. Jaki jest najlepszy sposób?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naleśniki przysmakiem w krainie lodu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 18:00
- Jedzenie na Antarktyce determinuje oczywiście klimat. Monotonii uniknąć się nie da - mówi Małgorzata Korczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śnieg... do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 12:40
Ciastka, naleśniki, drinki - takie pyszności można robić ze śniegu. Okazuje się, że biały puch w kuchni to nie wymysł naszych czasów.
rozwiń zwiń