Współczesny etos męskości. Jak go odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:30
W "Strefie Prywatnej" o kondycji współczesnych mężczyzn rozmawiamy z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą, coachem, filozofem, prezesem Fundacji Masculinum i współautorem książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca".
Audio
  • Z psychologiem Jackiem Masłowskim spoglądamy na męskość przez pryzmat współczesności (Strefa Prywatna/Czwórka)
Chłopaki nie płaczą? O współczesnych archetypach męskości rozmawiamy w Strefie Prywatnej
Chłopaki nie płaczą? O współczesnych archetypach męskości rozmawiamy w "Strefie Prywatnej" Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

- Dla mnie męskość to jest wartość i to wymagająca odkopania spod gruzów - tłumaczy Jacek Masłowski. - To jest rodzaj funkcjonowania w świecie, który odpowiada na wiele różnych potrzeb konkretnego mężczyzny oraz tych, którzy są z nim w relacjach - dodaje.

Jacek Masłowski Nie ma jednego, obowiązującego wzorca męskości, a kilka równolegle funkcjonujących

Z zaproszonym specjalistą Jakub Jamrozek rozmawia między innymi o tym, jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki. - Dla mężczyzn niezwykle istotne jest to, aby na pewnym etapie rozwoju odseparować się od własnych matek i taką rolę powinni spełniać ojcowie - wyjaśnia psychoterapeuta.

W integrowaniu męskiej tożsamości niezwykle istotne jest także nie tylko wspólne przebywanie w męskim gronie, ale także wspólne działanie, gdyż to właśnie w ten sposób między mężczyznami buduje się bliskość. - Mężczyzna dzisiaj tkwi w stereotypie, że musi sobie sam dawać radę. A to nie prawda - mówi Jacek Masłowski.

Z rozmowy dowiecie się także, co to znaczy uregulować relacje z uwewnętrznionym ojcem, czym charakteryzuje się męska seksualność, dlaczego istotne jest, aby ojcowie angażowali synów we własne aktywności oraz czemu stres jest jednym z największych wrogów męskości. Zapraszamy do wysłuchania nagrania "Strefy Prywatnej".

Jacek Masłowski "Macho" to jest jedna z postaw obronnych mężczyzn wychowywanych przez upokarzające ich matki

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Jacek Masłowski (psychoterapeuta, coach, filozof, prezes Fundacji Masculinum i współautor książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca")

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 20.05

jsz/kd

Czytaj także

Świat pod kontrolą. Kim są perfekcjoniści?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 14:00
Wyprasowane t-shirty i bielizna, zlew wytarty zawsze do sucha, wszystkie powierzone zadania wykonane na sto procent – to jedna ze stron perfekcjonizmu. Druga to natręctwa, ciągłe myślenie o tym, czy wszystko zrobiło się dobrze i czy mamy świat pod kontrolą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Asertywność, czyli zdrowe odmawianie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 09:30
Co zrobić, aby inni nie wchodzili nam na głowę? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w "Strefie Prywatnej", a pomaga nam w tym psycholożka i psychoterapeutka Adriana Klos, autorka książki "Asertywność. Klucz do dobrych relacji i poczucia własnej wartości".
rozwiń zwiń