Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:30
Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
Audio
  • Dr hab. Dominika Maison o znaczeniu pieniędzy w naszym życiu (Strefa Prywatna/Czwórka)
Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. W Czwórce sprawdzamy, czy na pewno tak jest
Mówi się, że "pieniądze szczęścia nie dają". W Czwórce sprawdzamy, czy na pewno tak jestFoto: Ollyy/Shutterstock.com

dr hab. Dominika Maison Zadowolenie z życia bardzo wpływa na to, jak się człowiek zachowuje w obszarze finansów. Osoby zadowolone z życia są bardziej odpowiedzialne

- Często zdarza się, że osoby, które mają dużo pieniędzy, myślą, że mają ich mało, a te, które mają mało, uważają, że mają dużo. Z badań wynika, że większe znaczenie na to, jak się finansowo zachowujemy, ma to, co mamy w głowie, a nie to, co mamy w portfelu - wyjaśniała dr hab. Dominika Maison.

W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem tłumaczyła też różnice między "gospodarnością" a "zaciskaniem pasa". - "Gospodarność" to pozytywne zarządzanie pieniędzmi. A "zaciskanie pasa" wynika ze strachu, że tych pieniędzy mamy ciągle za mało - podkreślała dr hab. Dominika Maison. A jaka jest zależność między pieniędzmi a zadowoleniem z życia? - Kiedyś wydawało się, że gdy mamy więcej pieniędzy, jesteśmy bardziej zadowoleni. Długoterminowe badania pokazują jednak, że relacja ta jest odwrotna - stwierdziła zaproszona ekspertka.

Sprawdź też:
kaptur mężczyzna smutek 1200x660.jpg
Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Słuchając nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki, dowiecie się nie tylko, na czym polega ta relacja, lecz także, jakimi cechami charakteryzują się materialiści, jak pieniądze poprawiają samocenę, jak to jest, że niektórym ludziom posiadanie fizycznych pieniędzy sprawia przyjemność, dlaczego jedni wydają ponad stan, a inni ciułają każdy grosik oraz jaką wiedzę ekonomiczną mają Polacy. Ponadto w "Strefie Prywatnej" prof. Agata Gąsiorowska w Uniwersytetu SWPS tłumaczyła, jak zależności między ludźmi i pieniędzmi badać naukowo.

dr hab. Dominika Maison w Czwórce/fot. Czwórka dr hab. Dominika Maison w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: dr hab. Dominika Maison (dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Agata Gąsiorowska (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 6.06.2017

Godzina emisji: 20.05

jsz/jp

Czytaj także

Slowlife - sztuka prostego życia w rytmie slow

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 17:57
Początek nowego roku to czas postanowień. A może by tak w tym razem postanowić sobie, że przestaniemy się spieszyć, gonić za dobrem materialnym, a po prostu zaczniemy być… szczęśliwi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego młodzi Polacy nie chcą mieć dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 17:50
Młodzi ludzie boją się, że posiadanie potomstwa łączy się z pewnymi wyrzeczeniami. Co jeszcze "odstrasza" ich od dzieci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zrobić, "żeby się chciało tak, jak się nie chce"?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 14:57
Te słowa Kubusia Puchatka są mottem przewodnim tego wydania "Strefy Prywatnej", w której razem z twórczyniami warsztatów "Róż się! Poznaj siebie" Adą Jakimowicz i Ewą Jaczewską aktywizujemy umysły i ciała, aby osiągnąć sukces i lepiej poznać siebie. Za co siebie lubimy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń