Życie za granicą. Konieczność czy przywilej?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 13:00
Ponad połowa poakcesyjnych migrantów z Polski to osoby poniżej 30. roku życia. O ich wyjeździe zdecydowała nie tylko ekonomia. Czego młodzi ludzie szukają za granicą?
Audio
  • Współczesne migracje. Czego młodzi ludzie szukają za granicą? (Czat Czwórki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Kichigin/Shutterstock

Tatry Polska 1200.jpg
Wojciech Bonowicz o ks. Józefie Tischnerze: to był wielki wychowawca

- Największa grupa ludzi wyemigrowała z Polski tuż po rozszerzeniu Unii Europejskiej po 2004 roku, kiedy niektóre rynki europejskie otworzyły się na pracowników z nowych krajów członkowskich. Część z nich została tam na dłużej, inni wrócili do Polski, była też grupa, która przeniosła się do innych krajów - mówiła Justyna Sarnowska, socjolog i doktorantka na Uniwersytecie SWPS, współpracująca z Ośrodkiem Badań nad Migracjami.

Justyna Sarnowska Migranci to nie jest grupa homogeniczna. Ich biografie są bardzo różne. Są to zarówno osoby, które wyjechały z kraju tuż po ukończeniu szkoły średniej, jak i ci, którzy zdecydowali się na emigrację w tracie studiów lub po ich ukończeniu

Na antenie Czwórki wyjaśniała, że ciągle aktualny jest stereotyp mężczyzny wyjeżdżającego za granicę, żeby zapewnić rodzinie byt, mówiła także o tym, jaką rolę we współczesnej emigracji pełnią kobiety. - Za granicę coraz częściej wyjeżdżają singielki, które chcą uniknąć tzw. "kontroli społecznej". Otwarte granice były dla nich alternatywą dla wejścia w role żon i matek - tłumaczyła ekspertka.

Kim są współcześni migranci i dlaczego nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnej liczby osób wyjeżdżających za granicę? Z jakimi problemami zmagają się żyjąc w oderwaniu od rodzinnego kraju? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.  

Justyna Sarnowska Ci, którzy nie wybierają emigracji ze względów zarobkowych wyjeżdżają, bo chcą spojrzeć na swoje życie z dystansu. Wyjazd za granicę jest dla nich szansą na oderwanie się od wszystkiego, co tutaj spędzało sen z powiek

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Goście: Justyna Sarnowska, socjolog, doktorantka na Uniwersytecie SWPS, współpracująca z Ośrodkiem Badań nad Migracjami; w rozmowie telefonicznej: Jadwiga Juchniewicz, prezes stowarzyszenia "Parabola"; w nagraniu rozmowy psycholog Dorota Minta.

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 20.05

ac/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kryzys w karierze zawodowej. Jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 14:45
W 2008 roku w wyniku kryzysu firma, w której pracowała Natalia Bogdan, zlikwidowała jej stanowisko. - To był najtrudniejszy moment w moim życiu. Praca była na szczycie mojej hierarchii ważności. Jednocześnie to było najlepsze, co mi się przydarzyło - mówi w Czwórce założycielka i prezeska agencji pracy Jobhouse oraz uczestniczka maratonów i triathlonistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starszy, młodszy - kto sprawdzi się lepiej w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 09:40
Według brytyjskich badaczy pracownicy, którzy pracują w zespole zróżnicowanym wiekowo, są o około 10 proc. bardziej zadowoleni z pracy niż osoby pracujące jedynie w grupie osób w swoim wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po korporacji. Mniejsza presja, większy luz?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 17:30
Wielu pracowników korporacji po kilku latach "czelendżowania" rezygnuje z dotychczasowego stylu życia i decyduje się na własny biznes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego potrzeba, by odnieść sukces?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:10
- Najważniejsze jest to, by zacząć słuchać siebie. Nie ma co oglądać się na innych, tylko zaufanie własnemu głosowi daje szansę na sukces - przekonuje coach i mentorka, Patrycja Załug.
rozwiń zwiń