X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie za granicą. Konieczność czy przywilej?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 13:00
Ponad połowa poakcesyjnych migrantów z Polski to osoby poniżej 30. roku życia. O ich wyjeździe zdecydowała nie tylko ekonomia. Czego młodzi ludzie szukają za granicą?
Audio
  • Współczesne migracje. Czego młodzi ludzie szukają za granicą? (Czat Czwórki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Kichigin/Shutterstock

Tatry Polska 1200.jpg
Wojciech Bonowicz o ks. Józefie Tischnerze: to był wielki wychowawca

- Największa grupa ludzi wyemigrowała z Polski tuż po rozszerzeniu Unii Europejskiej po 2004 roku, kiedy niektóre rynki europejskie otworzyły się na pracowników z nowych krajów członkowskich. Część z nich została tam na dłużej, inni wrócili do Polski, była też grupa, która przeniosła się do innych krajów - mówiła Justyna Sarnowska, socjolog i doktorantka na Uniwersytecie SWPS, współpracująca z Ośrodkiem Badań nad Migracjami.

Justyna Sarnowska Migranci to nie jest grupa homogeniczna. Ich biografie są bardzo różne. Są to zarówno osoby, które wyjechały z kraju tuż po ukończeniu szkoły średniej, jak i ci, którzy zdecydowali się na emigrację w tracie studiów lub po ich ukończeniu

Na antenie Czwórki wyjaśniała, że ciągle aktualny jest stereotyp mężczyzny wyjeżdżającego za granicę, żeby zapewnić rodzinie byt, mówiła także o tym, jaką rolę we współczesnej emigracji pełnią kobiety. - Za granicę coraz częściej wyjeżdżają singielki, które chcą uniknąć tzw. "kontroli społecznej". Otwarte granice były dla nich alternatywą dla wejścia w role żon i matek - tłumaczyła ekspertka.

Kim są współcześni migranci i dlaczego nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnej liczby osób wyjeżdżających za granicę? Z jakimi problemami zmagają się żyjąc w oderwaniu od rodzinnego kraju? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.  

Justyna Sarnowska Ci, którzy nie wybierają emigracji ze względów zarobkowych wyjeżdżają, bo chcą spojrzeć na swoje życie z dystansu. Wyjazd za granicę jest dla nich szansą na oderwanie się od wszystkiego, co tutaj spędzało sen z powiek

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Goście: Justyna Sarnowska, socjolog, doktorantka na Uniwersytecie SWPS, współpracująca z Ośrodkiem Badań nad Migracjami; w rozmowie telefonicznej: Jadwiga Juchniewicz, prezes stowarzyszenia "Parabola"; w nagraniu rozmowy psycholog Dorota Minta.

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 20.05

ac/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryzys w karierze zawodowej. Jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 14:45
W 2008 roku w wyniku kryzysu firma, w której pracowała Natalia Bogdan, zlikwidowała jej stanowisko. - To był najtrudniejszy moment w moim życiu. Praca była na szczycie mojej hierarchii ważności. Jednocześnie to było najlepsze, co mi się przydarzyło - mówi w Czwórce założycielka i prezeska agencji pracy Jobhouse oraz uczestniczka maratonów i triathlonistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starszy, młodszy - kto sprawdzi się lepiej w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 09:40
Według brytyjskich badaczy pracownicy, którzy pracują w zespole zróżnicowanym wiekowo, są o około 10 proc. bardziej zadowoleni z pracy niż osoby pracujące jedynie w grupie osób w swoim wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po korporacji. Mniejsza presja, większy luz?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 17:30
Wielu pracowników korporacji po kilku latach "czelendżowania" rezygnuje z dotychczasowego stylu życia i decyduje się na własny biznes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego potrzeba, by odnieść sukces?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:10
- Najważniejsze jest to, by zacząć słuchać siebie. Nie ma co oglądać się na innych, tylko zaufanie własnemu głosowi daje szansę na sukces - przekonuje coach i mentorka, Patrycja Załug.
rozwiń zwiń