Zaginione dzieci. Na jaką pomoc mogą liczyć ich najbliżsi?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 19:34
25 maja 1979 roku w Nowym Yorku zaginął 6-letni Etan Kalil Patz, który tego dnia po raz pierwszy miał sam dotrzeć do szkoły. Nigdy się tam nie pojawił, a słuch po nim zaginął. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bruce Stanfield/Shutterstock.com

Poszukiwania chłopca poruszyły całą społeczność Stanów Zjednoczonych, jego wizerunek był publikowany na kartonach z mlekiem dostępnym w supermarketach. Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania nie przyniosły efektu i ostatecznie w 2001 r. chłopiec został uznany oficjalnie za zmarłego, a dzień jego zaginięcia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego.

W Polsce w 2017 r. Policja przyjęła 1396 zgłoszeń zaginięć dzieci poniżej 13 roku życia. Większość z nich odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które nie odnajdują się nigdy. Co się z nimi dzieje? Na jaką pomoc mogą liczyć rodzice? Co robić w momencie gdy dziecko nagle znika nam z oczu? O tym porozmawiamy z Izabelą Jezierską-Świergiel, zajmującą się kampaniami profilaktycznymi Fundacji ITAKA i Filipem Matuszewskim, psychologiem i poszukiwaczem z Fundacji.

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w czwartek (19.07) od godz. 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

Zobacz więcej na temat: Czwórka dziecko
Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń