Czy można zapomnieć o trudnych doświadczeniach?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 09:12
Molestowanie moralne czyli inaczej mobbing w szkole czy w pracy zostawia w ofierze ślady na całe życie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/PublicCo

Na ile sprzyja temu coraz częstszy brak relacji pomiędzy ludźmi, powtarzanie pokoleniowo nadawanych schematów postępowania czy dziedziczenie traumy?  Czy modyfikując przechowywane w umyśle wspomnienia poprzez nadanie im nowego znaczenia możemy obniżyć odczuwany poziom negatywnych emocji i wspierać odczucia pozytywne? Czy w ten sposób możemy pomóc osobom cierpiącym na depresję czy objawy lękowe?

Czym jest terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych czyli EMDR? O to zapytamy Bernadetę Głębicką, psychoterapeutę i neuropsychologa klinicznego, specjalistkę w dziedzinie traumy.

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" we wtorek (19.03) od godz. 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Co łączy dorosłe dzieci z rodzicami?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 11:42
Przez kolejne lata od pojawienia się dziecka na świecie rodzice otaczają je opieką, wspierają, pomagają i radzą. A co się dzieje z relacją rodzic-dziecko, gdy ono staje się dorosłe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologia jedzenia. Dlaczego "zajadamy smutki"?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:39
- Jedzenie pomaga rozładować emocje, ale sprzyja też utrzymaniu mechanizmów kontrolnych. Na przykład dzięki diecie kontrolujemy wagę, czyli kontrolujemy swój wygląd, a przez to mamy poczucie kontroli nad interakcjami społecznymi - tłumaczy ekspertka.
rozwiń zwiń