Czy można komuś pomóc pozostawiając go samemu sobie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 17:41
 "Powrót Bena", "Mój piękny syn" - to filmy, które skłaniają do zadania sobie pytania: co powinni robić rodzice, których dziecko wpada w szpony nałogu?

Chcą o to dziecko walczyć, do końca i za wszelką cenę. "To mój mały synek, muszę go wyleczyć, uratować", mówią. Ale czasem powinni z walki zrezygnować. Dla dobra wszystkich. I chronić siebie, swoje terytorium, bo już tylko tu są w stanie coś zrobić.

Co dzieje się z rodzicami, których dziecko jest alkoholikiem czy narkomanem? Chcą być ratownikami? A może pozwalają sięgnąć dna? A co powinni zrobić? O tym porozmawiamy z dr Magdaleną Nowicką, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS.

***

Na audycję z cyklu "Strefa Prywatna" w środę (24.04) o godzinie 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kd

Czytaj także

Kim jest statystyczny komputerowy ćpun?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 13:43
- U podłoża uzależnienia od grania w gry leży ten sam mechanizm, który działa w przypadku alkoholików czy narkomanów. To problem z regulowaniem własnych emocji, który powoduje "uciekanie w inny świat". Tylko każdy ma swój świat, do którego ucieka - mówi dr Magdalena Rowicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terapia uzależnień. Jakie prawa przysługują pacjentowi?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 14:00
- Jeśli ktoś jest chory, idzie do lekarza i ma konkretne oczekiwania, chce, żeby mu pomóc. Kiedy zaś osoba uzależniona zgłasza się na terapię, to często ma się dostosować do oczekiwań terapeuty, który przecież wie lepiej - opowiada terapeuta z Stowarzyszenia Terapii Uzależnień.
rozwiń zwiń