X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po co nam sny? Co zrobić, gdy koszmar powraca?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 11:04
Nawet, gdy uznajemy, że nic nam się nie śniło, to sny przychodzą do nas każdej nocy. Zdarza się, że ich nie pamiętamy, ale każdy niesie ze sobą jakieś przesłanie. 
Audio
  • Jaką rolę pełnią sny? (Czwórka/Strefa prywatna)
Zenon Waldemar Dudek, psychiatra, psychoterapeuta
Zenon Waldemar Dudek, psychiatra, psychoterapeutaFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

Sny z reguły mają jakiś cel, czyli sens i ten sens trzeba odczytać Zenon Waldemar Dudek

- Podejście jungowskie mówi o tym, że cała nasza wyobraźnia pełni funkcję kreatywną - wyjaśnia Zenon Waldemar Dudek, psychiatra i psychoterapeuta zajmujący się psychologią marzeń sennych. - My na co dzień tworzymy projekty, hipotezy i różne wyobrażenia, które pełnią funkcję bardziej emocjonalną niż np. projekt architektoniczny - dodaje. 

Sny przenoszą nas do świata, w którym dominują obrazy. Bardzo rzadko śnią nam się słowa. W snach zwiedzamy instytut wyobraźni Zenon Waldemar Dudek

Sny nierozerwanie związane są z naszą nieświadomością. Zdaniem Czwórkowego gościa, często pokazują coś, od czego uciekamy, albo coś, z czym nie mamy kontaktu. Pokazują niezrealizowane pragnienia. Mogę śnić się w cyklach czy odcinkach. - Gdy rozwiążemy zagadkę, problem, którego dotyczy sen, uświadomimy sobie, o co chodzi, to dany motyw znika - wyjaśnia specjalista. - Zaimplementowaliśmy do naszej jawy to, co ten sen nam cały czas przypominał, uporczywie, jednym motywem - dodaje. 

Co nam się śni? Kiedy częściej pojawiają się koszmary? Po co nam koszmary? Czemu czasem nam się coś śni, a czasem nie? Które sny nazywamy "Big dreams"? Czy warto korzystać z senników? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Zenon Waldemar Dudek (psychiatra, psychoterapeuta zajmujący się psychologią marzeń sennych, redaktor naczelny czasopisma "ALBO albo")

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak spać, żeby się skutecznie wyspać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 15:01
- Niedobory snu są jak kredyt. Możemy niedosypiać, czyli nawet przez kilka lat zaciągać taki kredyt w naszym organizmie, ale kiedyś trzeba będzie go spłacić. Jeśli nie wypoczniemy w porę, odbije się to negatywnie na naszym zdrowiu - tłumaczył w Czwórce psychiatra dr Michał Skalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak piersi. Jak ważne jest wsparcie najbliższych?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 11:30
Zaawansowany rak piersi dotyka 30 procent kobiet, u których nowotwór rozpoznano we wczesnym stadium. Chorują bardzo młode dziewczyny, które dopiero wchodzą w dorosłość. Jak je wesprzeć i jak wesprzeć wspierających?
rozwiń zwiń