Brak ruchu, nuda i kiepski nastrój? Zwalczysz je, gdy "odkleisz się od krzesła"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:50
W czasie pandemii siedzimy więcej niż zwykle. - Siedzenie negatywnie wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale i psychikę - tłumaczyła Justyna Jakubczyk, która zainicjowała akcję "Odklej się od krzesła".
Audio
  • Rozmowa z Justyną Jakubczyk o tym, co zrobić, by w czasie izolacji się nie "zasiedzieć", cz. 1. (Strefa Prywatna/Czwórka)
  • Rozmowa z Justyną Jakubczyk o tym, co zrobić, by w czasie izolacji się nie "zasiedzieć", cz. 2. (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Halfpoint/Shutterstock.com

karina terzoni karolina erdmann 1200.jpg
Karolina Erdmann serwuje trening na trudny czas

Jak zaktywizować się w dobie izolacji, utrzymać koncentrację i mieć dobry nastrój? Justyna Jakubczyk podkreślała w rozmowie z Czwórką, jak ważny jest ruch dla naszego ciała. - Nasz metabolizm zaczyna zwalniać już po 30 minutach siedzenia i może zwolnić nawet o 90 proc. - mówiła ekspert. Zbawiennie wpływa nie tylko na ciało, ale i umysł. Każdy ruch wzmacnia produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia, poprawia samopoczucie. 

ZOBACZ TAKŻE Dlaczego czasami czujemy się gorsi od innych >>>


shutterstock bieganie biegacze dom 1200.jpg
W ćwiczenia w domu zaangażuj całe ciało

I jak tłumaczyła, przed pandemią byliśmy pokoleniem "trzech krzeseł". Teraz jest dobry czas, by zmienić nawyki. - Mieliśmy krzesło w domu, w biurze, siedzieliśmy też w samochodach. Wtedy jednak przemieszczaliśmy się, a teraz nie ma tej możliwości, bo musimy pozostać w domach - tłumaczyła. Dlatego postanowiła - na przekór wszystkiemu - działać i "odkleić się od krzesła". - Jeśli oglądamy telewizję, róbmy to stojąc, ruszając się - tłumaczyła. - Chodzi o to, by ruch stał się częścią naszej codzienności w każdym możliwym momencie. Dzięki temu wciąż będziemy stymulować nasz organizm, a przy tym spalać kalorie.

ZOBACZ TAKŻE W czasach pandemii odległość ma znaczenie >>>

Proponowała, by pracując w domu, stosować tzw. mikroaktywności. - Odsunąć się od biurka, i spróbować poćwiczyć koordynację ruchową, na przykład próbując każdą kończyną poruszać w innym kierunku. Rękami kręćmy koła, a nogami spróbujmy trójkąty. W ten sposób odetniemy się na chwilę od natłoku zawodowych informacji, które do nas docierają. Resetujemy nasze głowy, a dodatkowo wzmacniamy koncentrację - tłumaczyła ekspert.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Justyna Jakubczyk (pomysłodawczyni kampanii "Odklej się od krzesła")

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 20.06

kd

Czytaj także

"Niech myśli myślą się same". Jak medytować skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:29
Niektórzy uważają ją za dziwną praktykę duchową, inni za praktyczne narzędzie, jeszcze inni za chwilowa modę. Jak twierdzi Medytacja może być jednak także skutecznym i konkretnym narzędziem, które pomaga osiągnąć określone cele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi w kwarantannie - gdzie mogą szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:40
- Nie róbmy nic na siłę. Nawet jeśli słyszymy, że to czas, żeby celebrować każdy moment, to róbmy to wtedy, kiedy chcemy i jak chcemy. I pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać ze wsparcia: bliskich, przyjaciół i specjalistów, którzy czekają przy telefonach - radzą Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz psycholog Małgorzata Libman-Sokołowska.
rozwiń zwiń