Środki odurzające - jak chronić przed nimi młodzież?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 23:50
Zbliżają się wakacje, a podczas letnich wojaży młodzi ludzie sięgają czasem po to, co zakazane. O tym, co trafia w ich ręce i jak im pomóc porozmawiamy z Marią Banaszak i Agatą Jankowską, autorkami książki "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci".
Zbliżają się wakacje, a podczas letnich wojaży młodzi ludzie sięgają po to, co zakazane.
Zbliżają się wakacje, a podczas letnich wojaży młodzi ludzie sięgają po to, co zakazane.Foto: shuterstock/monticello

Co to jest bad trip i dlaczego psychodeliki to zabawa dla dorosłych? Kim są dzieciaki-mrówki i dlaczego kobiety ćpają leki na receptę? Co to znaczy, że na Tinderze króluje chemseks? Jak (wy)leczyć narkomana i co dzieje się za drzwiami Monaru? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci". W Czwórce w najbliższej audycji "Strefa prywatna" gośćmi będą jej autorki Maria Banaszak, terapeutka z Monaru i dziennikarka Agata Jankowska.

Zbliżają się wakacje, a podczas letnich wojaży młodzi ludzie sięgają czasem po to, co zakazane. Najczęściej wtedy też po raz pierwszy w życiu próbują psychodelików i innych środków odurzających. Młodzi ludzie z dala od domu, nad jeziorem, poznają "kogoś" na imprezie, kto oferuje im substancje odurzające. Ten scenariusz jest znany nie od dziś, a "niewinne" próby i początki mogą zakończyć się tragedią.

Z badań z 2021 roku wynika, że mamy do czynienia z ok. 20 procentami młodych ludzi między 15 a 17 rokiem życia, którzy są po eksperymentach z narkotykami. Z naszych doświadczeń w pracy z rodzinami i młodzieżą wynika, że są środowiska, w których 50-60 procent młodych ludzi ma kontakt z narkotykami! - mówiła na antenie Polskiego Radia Agnieszka Słowik, przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa "Powrót z U" z siedzibą w Toruniu, a zarazem kierownik poradni profilaktyczno-społecznej. - Ale są też środowiska, które są wolne od uzależnień. Jednak jeżeli 20 procent młodych ludzi jest po eksperymentach, a część z nich wejdzie w proces uzależnienia, to uważam, że jest bardzo duży problem - stwierdza.

O tym jak wygląda problem obecnie i jak przeciwdziałać uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży porozmawiamy w Czwórce.

Czytaj także:

***

Na audycję "Strefa Prywatna" zapraszamy w środę (15.06) o godz. 20.05. Program poprowadzi Jakub Jamrozek.

Czytaj także

Nie palę, bo nie chcę. Jak skutecznie wydobyć się z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
Najlepiej byłoby nie zaczynać, ale skoro się nie udało, to trzeba naprawić błędy młodości. I nie czekajmy z tą decyzją do 1 stycznia, tylko niech to będzie właśnie teraz. 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej młodych ludzi zmaga się z problemami. Jak pomóc im na czas?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 20:03
Ostatnie dane dotyczące samobójstw i prób samobójczych młodych ludzi w Polsce są zatrważające. Jak reagować na problemy młodzieży, nie bagatelizować ich, zrozumieć - i zdążyć z pomocą? 
rozwiń zwiń