Czworonożni pupile. Warto sterylizować zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 15:40
Sterylizacja i kastracja - czy tak naprawdę są bezpieczne? To pytanie stawia sobie wielu właścicieli zwierząt. - To zabiegi radykalne, a przeprowadzone raz będą skuteczne przez całe życie zwierzęcia. Budzą w nas niepokój, jak każda ingerencja chirurgiczna, ale warto je przeprowadzić - przekonuywała w Czwórce dr Małgorzata Głowacka.
Audio
  • Czy warto sterylizować zwierzęta? Na czym polega i jak przebiega ten zabieg? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

pies muzyka 1200.jpg
psy lubią reggae. Jakiej muzyki słuchają zwierzęta?

- Istnieją także metody hormonalne, np. środki podawane w zastrzykach. Ta metoda jednak działa tylko w czasie, kiedy te preparaty podajemy. Nie pozostaje też bez negatywnego wpływu na organizm zwierzęcia - przekonywała dr Małgorzata Głowacka. Jak tłumaczyła kastracja i sterylizacja mają o wiele więcej zalet niż wad. Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy, nie wdaje się w bójki z innymi samcami, nie ma skłonności do włóczęgostwa, ma mniej dominujący charakter. Radziła też właścicielom, jak opiekować się pupilem bezpośrednio po zabiegu. - Przez pierwsze kilka miesięcy po sterylizacji w organizmie zwierzęcia, pozbawionym gonad, musi się ustalić nowa równowaga hormonalna, dlatego funkcjonuje on wówczas inaczej. Ważne, byśmy wówczas nie dopuścili do nadmiernego przybierania na wadze, bo ta przypadłość będzie się później utrzymywać – opowiadała ekspertka.


kot ziewanie 1200.jpg
Ziewanie - czy zwierzęta nudzą się bardziej?

A jakie, poza m.in. tyciem, są negatywne efekty kastracji i jak na ten zabieg najczęściej reagują psy i koty? W jakim okresie życia zwierzęcia należy udać się do weterynarza i jak wygląda przeprowadzanie tych operacji? O czym jeszcze warto pamiętać, podczas opieki po zabiegu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie odwiedziliśmy także Koterię, a jak o dobrostan podopiecznych dba się w tej fundacji sprawdzała Anna Depczyńska.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Małgorzata Głowacka (lekarz weterynarii, specjalista naukowy ds. żywienia Mars Polska)

Data emisji: 23.05.2017

Godzina emisji: 14.08

kd


Zobacz więcej na temat: Czwórka pies kot zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieskie życie. Co naprawdę mówią nam pupile?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:32
Znajomość niewerbalnego języka psów jest kluczem do stworzenia dobrych relacji z czworonogami. - Do komunikacji psy wykorzystują sygnały zarówno w stosunku do ludzi, innych zwierząt, jak i przedmiotów - mówiła w "Dniu Kobiet" Agata Bagdach, instruktorka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co i jak słyszą nasi czworonożni ulubieńcy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 15:29
- Psy mają dużo lepszy i wrażliwszy słuch od ludzi, koty zaś mogą usłyszeć nawet krew płynącą w żyłach - przekonuje Tom Justyniarski, rzecznik prasowy Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, pedagog, trener, podróżnik oraz autor książki dla dzieci "Psie troski".  
rozwiń zwiń