Edukacja obywatelska. Czy młodzi angażują się w życie społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 18:03
- Jest wiele inicjatyw młodzieżowych, wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. Są młodzieżowe rady miast, dzielnic i szkół. Jeśli coś nas irytuje, coś nam się nie podoba, a wiemy, że możemy to zmienić, to czemu tego nie zrobić? - mówił licealista Kuba Al-Darawsheh. 
Audio
  • Edukacja obywatelska wśród młodych ludzi w Polsce (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LStockStudio/shutterstock.com

Ludzie mówią najczęściej "nie chce mi się", albo "po co ty to robisz". Ale jeśli już znajdzie się kogoś, kto chce się zaangażować, potem ta osoba zaczyna działać sama. Nie trzeba jej prowadzić za rękę Kuba Al-Darawsheh 

Michał Tragarz zaś tłumaczył, dlaczego ważne jest wspieranie samorządności uczniowskiej. - Szkoła, poza funkcją typowo edukacyjną, powinna również umożliwiać uczniom przygotowanie do obywatelskiego życia - tłumaczył gość Justyny Majchrzak. - Niestety wciąż mocno utrwalona jest tradycja funkcjonowania samorządu uczniowskiego jako "elity", przez lata tej samej grupy osób. Dlatego "automatycznie" większość pozostałych uczniów umywa ręce, jest rozczarowana. Chcemy, by samorząd umożliwiał wszystkim uczniom zabieranie głosu. 

Zaś jak przekonywała Wiktoria Kostrzewa, niewydolność samorządowa w placówkach wynika często z braku świadomości samych jej reprezentantów. - Samorządy najczęściej organizują tylko dni tematyczne i dyskoteki. Ci ludzie sami ograniczają swoje funkcje, bo często nawet nie mają świadomości, co mogą zdziałać jako samorząd - mówiła Wiktoria Kostrzewa.

Jak działają szkolni liderzy i jakie akcje organizują? Kto im pomaga i dlaczego jeszcze Kuba i Wiktoria wolą działać poza oficjalnymi strukturami samorządowymi w swoich szkołach? Jak uczyć młodych Polaków demokracji? Co zrobić, by taka wiedza była atrakcyjna i interesująca? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Michał Tragarz (szef Działu Aktywności Społecznej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynator programy Szkoła Demokracji), Kuba Al-Darawsheh (liceum im. Hoffmanowej w Warszawie), Wiktoria Kostrzewa (liceum im. Goethego w Warszawie)

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd/pg

Czytaj także

Jak zostać finansowym ninja we własnym domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:54
- Zawsze łatwiej jest zarobić pieniądze i nimi zapłacić, bo jest to dla nas mniej kosztowne. Czasami warto zaciągnąć pożyczkę, tylko warto mieć świadomość, że oddamy dużo więcej niż rzeczywiście zapłaciliśmy - mówi ekspert finansowy, Michał Szafrański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na "biwak Zapałowicza" z kocherem i menażką

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 14:22
"Klucz kulturowy" wędruje śladami litery B i rozbija biwak. Kiedy zaczęliśmy rozstawiać namioty w lesie, kto w Polsce popularyzował ten sposób spędzania wolnego czasu i skąd w ogóle wzięło się to słowo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zajęcia pozalekcyjne - "tu potrzebna jest pigułka zdrowego rozsądku"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 19:00
Akademia Młodego Managera dla dzieci od 6 do 12 lat, programowanie, kurs mnemotechniki, robotyka. To tylko niektóre propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci i nastolatków. Jak wybrać mądrze?
rozwiń zwiń