X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Studiowanie filozofii. "By nauczyć się wreszcie myśleć"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 18:30
- Podczas studiowania filozofii wyrabia się umiejętność myślenia krytycznego, podważającego dogmaty, szukającego nowych dróg, nieintuicyjnego i abstrakcyjnego - tłumaczył dr Adam Andrzejewski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • "Czy to krzesło istnieje, a jeśli tak, to jak istnieje", czyli kto i po co studiuje filozofię? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/shutterstoc.com/cc

studenci_1200.jpg
Co ich pcha na psychologię? Czy później trzymają się razem?

- Czas w końcu zacząć myśleć - po to idzie się na filozofię. Opinie studentów innych kierunków są takie, że wszędzie wyrabia się wiedzę techniczną bądź poznaje mnóstwo przeróżnych umiejętności. Tu trzeba po prostu myśleć - mówi dr Adam Andrzejewski. I jak podkreślał, niektóre elementy tych studiów to prawdziwa "dzika przygoda intelektualna". - Na pierwszym roku studiów mamy zajęcia z metafizyki. I to jest rok myślenia m.in. o tym, czy krzesła istnieją, a jeśli tak, to jak istnieją. Czy chleb, który kroję istnieje w całości, jako bochenek, czy jest "czasoprzestrzennym robakiem". Czy istnieje czas? Czy istnieją własności? Przez semestr pozostajesz na to odporny, a potem nagle rano, jedząc jajecznicę, zastanawiasz sie, czy ona naprawdę istnieje, a jeśli tak, to w jaki sposób. 

Głównymi działami studentów filozofii są metafizyka, czyli teoria bytu, teoria poznania, etetyka, etyka, filozofia polityki, społeczna, antropologia filozoficzna, filozofia umysłu i języka, historia filozofii. Sam idąc na studia trochę wiedziałem czego się spodziewać, ale kilka przedmiotów to były dla mnie "dzikie przygody intelektualne". dr A. Andrzejewski

Jak absolwenci tego kierunku odnajdują się na rynku pracy i czego jeszcze uczą się podczas toku studiów? Czy każdy może zostać filozofem? Dlaczego wielu studentów, m.in. medycyny, prawa, informatyki czy ekonomii, wybiera filozofię, jako drugi kierunek studiów? I czym jest tzw. filozofia seriali i czy każdy serial to też dzieło sztuki? Dlaczego studenci filozofii mają kryzysy na pierwszym, albo trzecim roku studiów? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy także o wyjątkowym wydarzeniu, które odbywa się w Warszawie. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej to kilka dni wykładów i dyskusji, w których nie chodzi o to, by upraszczać, ale by szukać odpowiedzi.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: dr Adam Andrzejewski (filozof i teoretyk sztuki, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta i laureat nagród)

Data emisji: 8.11.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/gs


 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: o swoich bohaterach starałem się pisać subtelnie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:04
- Nie chcę mówić, że napisałem książkę o braku. Jest w tym słowie coś bardzo smutnego, przegrana. Ja piszę o "nie ma", a to może być wartością - mówił o swojej najnowszej książce dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieżowce z piasku i urbanistyczna rewolucja Nowego Jorku. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 12:00
W Museum of Urban and Contemporary Art w Monachium trwa wystawa prac Tima Bengela. To 26-letni artysta, który zdobył międzynarodowy rozgłos, dzięki unikatowej technice tworzenia swoich prac.
rozwiń zwiń