X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polityka a populacje zwierząt. Jak chronimy żubry i orły w niepodległej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 10:15
Polska niepodległość to także czas wzlotów i upadków dla wielu gatunków zwierząt. Historia ich ochrony była równie burzliwa, jak historia Rzeczpospolitej Polskiej.
Audio
  • Gatunki chronione - żubry i orły bieliki (Dajesz radę/Czwórka)
Żubry w Białowieży
Żubry w BiałowieżyFoto: bchyla/Shutterstock.com

shutterstock flaga polski polska 1200.jpg
Symbole narodowe, czyli orzeł, który mógł być pawiem i nie zawsze czerwona czerwień

Orzeł bielik to gatunek, który kiedyś był w regresie, ale dzięki działaniom przyrodników i miłośników tych zwierząt, jego populacja wzrosła wielokrotnie. - Bielik był mocno przetrzebiony przez polowania. Przez myśliwych był traktowany jako konkurent, podobnie jak inne duże drapieżniki, m.in. wilk czy orzeł przedni - opowiadał Bartek Smyk, ornitolog. - Po II wojnie światowej zakazano polowań na te ptaki, objęto je ścisłą ochroną, co zatrzymało regres. Jednak populacja odbudowywała się bardzo wolno. Kluczowym wydarzeniem było wprowadzenie ochrony strefowej, czyli ochrony okolicy każdego czynnego gniazda. Potem populacja pięknie się odbudowała i obecnie szacowana jest na 1,5 tys. par lęgowych.  

ZOBACZ TAKŻE 11 listopada w Czwórce. Tak świętowaliśmy >>>

O tym, jak zmienia się stosunek Polaków do zwierząt chronionych, ale także o tym, który z gatunków orła znajduje się na godle Polski - w nagraniu rozmów z audycji. W programie zajrzeliśmy także do wrocławskiego ogrodu zoologicznego, by sprawdzić, jak żyje się tamtejszym żubrom. Osobniki tego gatunku mieszkają także w Bieszczadach. Ich ochrona w naszym kraju rozpoczęła się już w latach 20. ubiegłego stulecia.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której mówiliśmy m.in. o Światowym Dniu Jeża. Zwierzęta te powinny zapaść już w zimowy sen. Z ornitologiem Bartkiem Smykiem rozmawialiśmy o orle bieliku. Gatunek ten niegdyś był w regresie, ale dzięki działaniom przyrodników i miłośników zwierząt, jego populacja wzrosła wielokrotnie.

Zobacz też serwis specjalny Polskiego Radia: Polska Niepodległa - Świętujemy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 14.18

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń