Czego nie wiesz o bocianach?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 10:27
Dlaczego czerwone nogi bociana są czasem pokryte białym nalotem? Ile waży jego gniazdo i czemu bywa niebezpieczne? Dlaczego zamiast klekotać syczą?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Alexas_Fotos

pies podróż 1200.jpg
Zwierzęta w podróży. Nawodnienie to podstawa

We wrześniu robi się tłoczno na trasach zwierzęcych wędrówek. Najbardziej spektakularnym zjawiskiem w tym okresie są bocianie sejmiki, czyli zgrupowania ptaków przed wędrówką do Afryki.

Jak liczne to są stada, co jest sygnałem do wylotu, jak długa i trudna to podróż, kto jej nie wytrzyma i czy cel to tylko Afryka? Odpowiedzi poszukamy razem z Adamem Zbyrytem - ornitologiem oraz badaczem bocianów z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

***

Na audycję "Dajesz radę" w poniedziałek (05.08) od godz. 14.05 zaprasza Kacper Kowalczyk

pj

Czytaj także

Jerzyk - ptak, który nigdy nie ląduje

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 12:00
To świetni lotnicy. Jerzyki mogą przebywać w powietrzu, nie lądując, nawet kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Osiągają prędkość nawet do 200 km/h, więc ogromne dystanse nie stanowią dla nich problemu. Potrafią też wznieść się na wysokość ponad 2 km.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedoceniane trzmiele. "To dzięki nim mamy pomidory"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 19:54
Trzmiele, choć przez wielu mylone są z bąkami, to bardzo uroczy kuzyni pszczół. Te "ogromne puchate kulki" są bardzo pożyteczne. Jak tłumaczyła przyrodnik Katarzyna Dytrych, to właśnie im zawdzięczamy... pomidory.
rozwiń zwiń