Dzień niepoważny. Skąd się wziął prima aprilis?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 16:20
Prima aprilis pochodzi z języka łacińskiego i oznacza pierwszy dzień kwietnia. A to, że tego dnia możemy bezkarnie robić sobie żarty, zawdzięczamy albo bogini urodzaju Cererze, albo bożkowi śmiechu i wesołości ze starożytnego Rzymu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Posłuchaj
14:48 CZWÓRKA Dajesz rade -prima aprilis 01.04.2021.mp3 Prima aprilis na świecie - czy wszystkich śmieszy to samo? (Dajesz radę/Czwórka) 

Zobacz
komputer radość laptop śmiech shutterstock 1200.jpg
To chyba jakiś żart?! Historia prima aprilis

"Dałeś się złapać, jak ryba na haczyk"

Do Polski prima aprilis zawitał w XVI wieku, a dziś to święto obchodzi się w całej Europie, chociaż nie wszędzie tego samego dnia i pod tą samą nazwą. Hiszpanie robią sobie żarty nieco wcześniej, bo 28 grudnia w Dniu Świętych Niewiniątek. Anglicy wprawdzie obchodzą to święto 1 kwietnia, ale nazywają je Dniem Głupca. Oryginalni są także Francuzi - prima aprilis to u nich "poisson d'avril", co dosłownie znaczy: kwietniowa ryba. - Podobnie jest we Włoszech. Tutaj pierwszy dzień kwietnia, obchodzony jako "pesce d'aprile", jest dniem ryby. Bo tak jak ryba nabiera się na haczyk, żeby być złowioną, tak człowiek też daje się nabrać na różne psikusy - opowiada Kasia Dammicco, autorka bloga Trudnyjezykpolski.pl. 

Posłuchaj
02:54 CZWÓRKA Dajesz rade - janiszewszka prima 01.04.2021.mp3 Jak zwrot "prima aprilis" zachowuje się w języku polskim? (Dajesz radę/Czwórka) 

Zobacz
ryż chinka 1200.jpg
Nie taki język chiński straszny, jak go malują

"Włosi uwielbiają żartować, w Chinach jest to zakazane"

W niektórych miejscach na świecie lepiej jednak pierwszego kwietnia nie robić żartów, żeby nie zostać posądzonym o oszustwo. - W zależności od tego, jaka jest struktura danego społeczeństwa, jak bardzo jest ono zamknięte w ramy konwenansów, tak traktowany jest ten zwyczaj. W krajach śródziemnomorskich takie ograniczenia nie istnieją, a swobodne podejście do życia przekłada się też na podejście do płatania figli - wyjaśnia gość Czwórki. - Należy też pamiętać, że są kraje, w których prima aprilis jest zakazany. Na przykład w Chinach, gdzie władze przekonują, że jest to "wymysł Zachodu" i nie pasuje do chińskiej kultury.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Gość: Kasia Dammicco (Trudnyjezykpolski.pl)

Data emisji: 01.04.2021

Godz. emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Nauka języka japońskiego. Anime dla zaawansowanych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:00
- Zanim zaczniemy oglądać anime, żeby nauczyć się japońskiego, sięgnijmy po podcasty dla początkujących - zachęca Barbara Kocot-Ilka z bloga Japonia-info.pl. - Kultowe kreskówki też będą pomocne, ale na późniejszym etapie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmówki koreańskie. Słuchaj k-popu, ucz się języka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:50
25 kandydatów na jedno miejsce - tyle osób stara się co roku o przyjęcie na koreanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jednym z powodów popularności tego kierunku może być k-pop. Muzyczny styl, który narodził się w tamtej części świata, spopularyzował język i styl życia młodych Koreańczyków.  
rozwiń zwiń