Duńczycy bulgoczą. O języku "na rauszu"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 17:00
Duński uważany jest za najtrudniejszy język krajów skandynawskich. - Duńczycy nie tylko uważają na to, jak mówią, ale też co mówią - tłumaczy skandynawistka i publicystka Kinga Eysturland. - Trudno jest się przebić przez ich pancerz - i ten leksykalny, i ten społeczny.
Mads Mikkelsen w filmie Na rauszu
Mads Mikkelsen w filmie "Na rauszu"Foto: mat prasowe

Duńczycy głównie trzymają się z ludźmi, których poznali w dzieciństwie. "Obcym" trudno jest zjednać sobie ich sympatię Kinga Eysturland

Dla uczących się języka duńskiego największym problemem nie jest gramatyka, tylko wymowa. - Deklinacja i koniugacja jest okrojona do minimum. Duńczycy mają tylko dwa przypadki: mianownik i dopełniacz, więc łatwiej być nie może. Natomiast wymowa jest karkołomna i trzeba jej poświęcić naprawdę dużo czasu, bo duńskie słowa wymagają użycia zupełnie innych części naszego aparatu mowy - wyjaśnia rozmówczyni Ani Hardej. - W języku polskim wszystko jest na końcu języka, duński jest gardłowy.

Posłuchaj
14:57 CZWÓRKA Dajesz rade - dania 13.05.2021.mp3 Przewodnik po duńskiej kulturze i języku (Dajesz radę/Czwórka)

Najdłuższe słowo w języku duńskim składa się z 51 liter. Duńczycy lubią takie zbitki wyrazowe. To aglutynacja w języku nieaglutynacyjnym Kinga Eysturland

Duńczycy od lat uchodzą za najszczęśliwszych ludzi na naszym globie. Jak się okazuje, wysoka pozycja w tym rankingu powoduje jednak frustrację. Bo skoro żyje się w raju, to czy wypada narzekać albo mieć gorszy nastrój? - Hygge, czyli tak bardzo popularna na świecie duńska definicja szczęścia, zaczyna przypominać mi instagramową kliszę - dodaje autorka bloga Kierunek: Dania. - Duńczycy kultywują to swoje hygge, nakrywają się kocem, zapalają świecie, piją kakao, ale sama już nie wiem, czy z przyjemności, czy dlatego, że im się wydaje, że nie mają innego wyjścia.  

Posłuchaj
04:35 CZWÓRKA Dajesz rade - na rauszu 13.05.2021.mp3 "Na rauszu" - dlaczego warto obejrzeć film Thomasa Vinterberga? (Dajesz radę/Czwórka)

Do obecnej sytuacji Duńczyków w pewnym sensie nawiązuje nagrodzony w tym roku Oscarem dla najlepszego filmu międzynarodowy film "Na rauszu", w reżyserii Thomasa Vinterberga i z Madsem Mikkelsen w roli głównej. To historia czwórki nauczycieli pracujących w gimnazjum, która testuje alkoholową metodę, która ma polepszyć jakość ich życia.

NA RAUSZU - MADS MIKKELSEN | PO BANDZIE | dobrastronafilmu

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Kinga Eysturland (podróżniczka, skandynawistka, publicystka i autorka bloga Kierunek: Dania)

Data emisji: 13.05.2021

Godz. emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strefa relaksu". Jak efektywnie odpoczywać przed maturą?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:33
Relaks jest niezbędnym elementem każdej pracy, zwłaszcza angażującej umysł. - Redukcja stresu to kwestia indywidualna, ale matura obwarowana jest wieloma schematami, które warto rozbijać - tłumaczył Filip Jach, doradca filozoficzny, coach i trener mocy. 
rozwiń zwiń