Jak brzmi niderlandzki? Czy to język do śpiewania?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 16:30
18 maja rozpoczęła się Eurowizja! Konkurs w tym roku odbywa się w Rotterdamie. Przenosimy się do Holandii, żeby poznać faworytów i porozmawiać o tym języku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olena Z

Na rauszu.png
Duńczycy bulgoczą. O języku "na rauszu"

Eurowizja 2021 ruszyła pełną parą, w tym roku odbywa się w Rotterdamie. - Wszystko odbywa się w specjalnym reżimie sanitarnym. Każdy artysta musiał wcześniej przygotować nagranie swojego występu, na wypadek, gdyby nie mógł pojawić się na konkursie - opowiada Francesco Martello członek Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska. - Każdy akredytowany uczestnik konkursu, artyści, ich ekipy oraz dziennikarze są testowani raz na 48 godzin. Przez chwilę był zagrożony występ Rafała Brzozowskiego, jednak ostatecznie, po przeprowadzeniu kolejnych testów, nasz kandydat będzie mógł wystąpić w konkursie.

Posłuchaj
04:10 Czwórka/Dajesz radę Francesco Martello o Eurowizji 20.05.2021.mp3 Francesco Martello - OGAE Polska opowiada o tegorocznym konkursie Eurowizji (Dajesz Radę/Czwórka)

 
Jak mówi specjalista, trudno w tym roku wskazać jednoznacznie faworyta Eurowizji. - Ten rok jest szalony pod tym względem, jak obserwuję opinie fanów i zakłady bukmacherskie, to nie pamiętam takiego roku, żeby aż tak trudno było wybrać tego jednego kandydata na zwycięzcę - tłumaczy. - Co chwila w rankingach zmieniają się nazwiska. Myślę, że głównymi kandydatami są reprezentanci Francji, Włoch, Malty i Szwajcarii.

W Rotterdamie więc śpiewający czas, jednak sam język niderlandzki do specjalnie melodyjnych nie należy. Jak mówi Olga Sowa, która mieszka w Holandii, język niderlandzki jest dla Polaków dość trudny, jeśli chodzi o wymowę, a sami Holendrzy używają wielu "charczących", trudnych do powtórzenia dźwięków.

Posłuchaj
12:52 Czwórka/Dajesz Radę - język niderlandzki 20.05. 2021.mp3 O języku niderlandzkim rozmawiamy z mieszkającą w Holandii Olgą Sową (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Niderlandzki należy do grupy języków germańskich i jak twierdzi gość audycji, jest połączeniem angielskiego i niemieckiego. - W szkole uczyłam się niemieckiego, nie mówię w tym języku, jednak bardzo mi pomógł w nauce niderlandzkiego - opowiada w audycji. - Wymowa zależy od regionu, są regiony, gdzie brzmi bardziej szorstko, a w niektórych zdecydowanie delikatniej. Wymowa jest dla Polaków dość trudna, jednak najważniejsze, żeby mówić i tak bardzo nie przejmować się tym, jak wypowiadamy poszczególne słowa.

Spisbergen turyści góry Norwegia 1200.jpg
Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Zobacz także:

Holendrzy bardzo wspierają osoby próbujące mówić w ich języku. Na takie próby reagują z entuzjazmem i pełnym zrozumieniem dla początkujących. - Ponieważ większość z nich świetnie mówi po angielsku, mogą więc pomóc i wytłumaczyć zawiłości niderlandzkiej mowy - mówi Olga Sowa. - Jednak nie dajmy im się zagalopować, bo są skłonni przejść na angielski, a wtedy z nauki nici. Chcącym poznać ten język polecam korzystanie z aplikacji, oglądanie filmów oraz czytanie i mówienie na głos.

Jak radzi gość audycji, obok zagadnień gramatycznych, słówek i ćwiczenia wymowy dobrze dowiedzieć się czegoś więcej o życiu i kulturze Holandii. To pomaga zbliżyć się do mentalności Holendrów i lepszego poznania języka.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Olga Sowa (Polka mieszkająca w Holandii)

Data emisji: 20.05.2021

Godz. emisji: 14.08

aw/pj

Czytaj także

"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 19:00
Niedawno odkryto tajemnicę jednego z najbardziej znanych obrazów na świecie, chodzi o "Krzyk" norweskiego malarza Edvarda Muncha. Ostatnio naukowcy dowiedli, że napis znajdujący się na dole obrazu "To mógł namalować tylko wariat" nie został umieszczony przypadkowo. Jaką kryje tajemnicę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portugalski - szósty język świata, choć wcale niełatwy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 18:40
Portugalia kusi turystów oceanem, widokami, pysznym jedzeniem, ale jej język bywa trudny. W dodatku ma swoje dwa warianty: europejski i brazylijski, a na etapie nauki warto wybrać jeden z nich. 
rozwiń zwiń