Kredyt studencki 2021/2022 - ile kosztuje i jak go zdobyć?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 12:00
Zdalne, czy też stacjonarne studia pochłaniają dużo pieniędzy. Trzeba zainwestować w pomoce naukowe, a przyjezdni muszą wynająć pokój i utrzymać się w obcym mieście. W sfinansowaniu studiów pomoże kredyt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Kredyt studencki to czasem jedyne wyjście dla tych, którzy chcą zdobyć wyższe wykształcenie, a nie mają skąd czerpać funduszy na edukację. W końcu nie każdy może liczyć na wsparcie rodziców, a niektóre kierunki są tak absorbujące, że nie sposób je studiować i jednocześnie pracować. Pożyczka studencka umożliwi rozwój, a także pokryje koszty utrzymania. 

Kredyt studencki można otrzymywać maksymalnie przez 6 lat studiów, doktoranci zaś dodatkowo przez kolejne 4 lata. Wniosek o kredyt można złożyć zanim zostaniemy wpisani na listę studentów. Jednak, żeby otrzymać pieniądze, trzeba udowodnić, że się studentem zostało. Chcąc uzyskać kredyt, trzeba złożyć wniosek kredytowy, zaświadczenie o przyjęciu na studia, oświadczenie o dochodach i poręczenie.

Kredyt studencki to bankowy kredyt gotówkowy wypłacany w transzach. Student otrzymuje pewną kwotę co miesiąc przez 10 miesięcy w roku, a zaczyna spłacać całość dopiero dwa lata po ukończeniu studiów. Miesięczna transza wynosi od 400 do 1000 zł, co oznacza że w trakcie 5 letnich studiów można zaciągnąć kredyt maksymalnie o wysokości 50 000 zł (wypłaty przez 5 lat x 10 miesięcy x 1000 zł).

W 2020 roku nowością było to, że o kredyt studencki można się było ubiegać przez cały rok, a wnioski składać w formie elektronicznej. Co zmieni się w 2022 roku? W audycji sprawdzimy także, na jakie warunki kredytowania mogą liczyć zadłużający się studenci.

Posłuchaj także:

***

Na "Dajesz radę" - w czwartek (30.12), o godz. 14.05 - zaprasza Mateusz Kulik.

kul


Czytaj także

Co po maturze - studia, praca, czy... wakacje życia?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 21:04
Co uczniowie mogą robić po egzaminach maturalnych? Gap year, a może wybierają uczelnie zawodowe? Z badań GUS-u wynika, że zdecydowana większość maturzystów nadal wybiera się na "tradycyjne" studia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studencki portfel a pandemia. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 17:30
- Główne studenckie wydatki to poza wynajmem mieszkania czy jedzeniem także bilety do kina czy inne wyjścia, a w przypadku studentów niestacjonarnych także czesne za studia - tłumaczył Michał Polak ze Związku Banków Polskich. - Łącznie daje to sumę przekraczającą 2 tys. złotych miesięcznie.
rozwiń zwiń