Alfabet Polski. K jak kontusz

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 13:30
Polski strój szlachecki kształtował się przez kilkaset lat. W jego wykończeniu odnaleźć można elementy strojów wschodnich - tureckich i tatarskich. Szczyt jego popularności przypada na XVII wiek, kiedy został uznany za ubiór tradycyjny.
Audio
  • Marcin Skalski-Truskolaski o stroju kontuszowym (Czwórka/Klucz kulturowy)
Wystawę Pas kontuszowy - recepcja formy, recepcja mitu przygotowano  w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w 2008 roku
Wystawę "Pas kontuszowy - recepcja formy, recepcja mitu" przygotowano w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w 2008 roku Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Do końca XIX wieku był symbolem polskiego stroju uroczystego. Współcześni historycy i kostiumolodzy przypominają jak ważnym elementem tradycji i kultury jest kontusz i dlaczego warto przywrócić jego świetność. - Mam kilka kontuszów i żupanów, które noszę przy okazji świąt i okazji rekonstrukcyjnych. Takich strojów pojawia się na naszym kraju coraz więcej. Tradycja kontuszowa wraca i jest coraz bardziej obecna w życiu publicznym - mówił historyk sztuki Marcin Skalski-Truskolaski.


Czytaj także
wąsy 1200.jpg
Wąsata historia Polski. Od szlachcica do hipstera

Ekspert przekonywał, że strój kontuszowy jest bardzo ważny dla polskiej tradycji, jednak ze względu na stereotypy, jakie narosły wokół tego stroju tradycja noszenia go przy okazji świąt narodowych w Polsce niemal całkiem zanikła. - Strój kontuszowy jest naszym strojem narodowym i trudno łączyć go wyłącznie ze szlachtą. Nigdy nie był strojem wyłącznie szlacheckim, bo nigdy nie istniały przepisy zabraniające innym stanom noszenia kontusza. - wyjaśniał.

Z czego składa się polski strój narodowy? Czym była "Pani Kowalska" i do czego służyła polskiemu szlachcicowi? I dlaczego kontynuowanie tradycji stroju narodowego jest współcześnie tak istotne? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Marcin Skalski-Truskolaski (historyk sztuki zajmujący się kostiumologią i heraldyką)

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 15.16

ac/kul

Czytaj także

Od szydełka po malarstwo. Zwykłe życie Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 20:38
- Patrząc na zwykłe życie Tadeusza Kościuszki widać, że był ponadprzeciętny i wyjątkowy - mówi Wojciech Kalwat, kurator wystawy "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
rozwiń zwiń