Kiedy rodzina staje się źródłem cierpienia...

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 10:40
Rodzina stanowi pierwsze środowisko socjalizacji dziecka. Niestety, może też być miejscem, gdzie dziecko spotyka przemoc.
Przemoc wobec dzieci to stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych i inne formy poniżania dziecka. To także nie wywiązywanie się z opieki, które ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego lub psychicznego dziecka (zdj. ilustracyjne)
Przemoc wobec dzieci to stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych i inne formy poniżania dziecka. To także nie wywiązywanie się z opieki, które ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego lub psychicznego dziecka (zdj. ilustracyjne)Foto: AYA images/Shutterstock.com/Photographee.eu

Z badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że ponad połowa Polaków wciąż akceptuje kary cielesne jako metodę wychowawczą. Dane UNICEF także nie pozostawiają złudzeń w tej materii. Wstydliwa aprobata, czyli przemoc wobec dzieci - to część kampanii "(Nie)Bądź miła", przygotowanej przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, o której porozmawiamy z psychologiem, specjalistką ds. pomocy ofiarom przemocy, Agnieszką Machnowską.

***

Na audycję "Strefa prywatna" zapraszamy we wtorek (23.01) po godz. 20.05. Program poprowadzi Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia dziecko
Czytaj także

Rodzicielstwo. Lekcja wyrozumiałości i cierpliwości

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:45
Najszybszy sposób, by zwrócić uwagę dziecka, to usiąść sobie wygodnie - przekonuje Shannon Cullen, szefowa literatury dziecięcej w "Penguin Random House". A psycholog Jarek Żyliński podpowiada, jak odnależć się w rodzicielstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre uczynki po polsku. Jak pomagamy?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 11:00
- Myślę, że powinniśmy odróżnić dobro od poświęcenia. Kiedy dobro płynie z nam samych nie jest obciążeniem. Wtedy jest to przyjemność zarówno dla nas, jak i dla osoby, której pomagamy - wyjaśniał dr Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń