Jan Młynarski: ta banjola była instrumentem życia Grzesiuka

- Mam szczęście używać słynnego "drewna", czyli banjoli, na której grał Stanisław Grzesiuk, a którą zdobył w obozie koncentracyjnym - mówił Jan Młynarski. - Grzesiuk miał tylko ten jeden instrument. Dzięki swojej historii ta banjola jest więc czymś więcej. To atrybut życia i przetrwania.
Jan Młynarski z banjolą Stanisława Grzesiuka. Muzyk pracował nad tym instrumentem dłuższy czas. Choć jak przyznaje nie było to jego misją, a raczej pasją.
Jan Młynarski z banjolą Stanisława Grzesiuka. Muzyk pracował nad tym instrumentem dłuższy czas. Choć jak przyznaje nie było to jego "misją", a raczej pasją.Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji
Tytuł Folk Off 2018/05/16 00:00
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

- Zdjęcie Stanisława Grzesiuka z banjolą w ręku wisiało w moim domu. Dowiedziałem się, że ten instrument wciąż istnieje, i po śmierci jego syna Marka, przeszedł w ręce wnuczki, Izy. Odezwałem się i powiedziałem, że moim marzeniem jest wziąć go do ręki - wspomina Jan Młynarski. - To instrument świetnie wykonany, ma gryf od tradycyjnej mandoliny, dobrze trzyma strój. Stwozył go jeden ze współwięźniów Grzesiuka – opowiadał Młynarski.

Jana Młynarskiego usłyszymy już 19 maja w stołecznym Parku Brudnowskim podczas czwartej odsłony Korzeni Europy. Muzyk wystąpi z Warszawskim Kombo Tanecznym, którego, jak przyznał Młynarski, "Grzesiuk jest integralną częścią".

Czy Jan Młynarski - grając na banjoli Stanisława Grzesiuka i kontynuując styl - czuje się jego spadkobiercą? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Jan Młynarski opowiadał także m.in. o płycie nagranej w hołdzie dla Stanisława Grzesiuka w stulecie urodzin muzyka. 

W drugiej godzinie audycji mnóstwo dobrej folkowej muzyki. Wybrzmiały utwory m.in. Future Islands >>>  

***

Tytuł audycji: Folk Off

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 00.02

kd

Playlista
Tagi
Playlista