Dzień Farmaceuty. "Pani magister, poproszę..."

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 14:07
25 września to Światowy Dzień Farmaceuty. Porozmawiamy więc o lekach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Witaminy, suplementy, leki przeciwbólowe, antybiotyki - Polacy bardzo dużo pieniędzy wydają na tabletki, pigułki i syropy. Leki stają się takim samym elementem listy zakupów jak chleb czy woda mineralna. Do koszyków wrzucamy też środki, które zdaniem producentów mają magiczne właściwości: pomagają się koncentrować, chudnąć, wzmagają apetyt, powstrzymują pocenie się. Do tego dochodzą leki przepisane przez lekarza. Jak to wszystko łykać, czego z czym nie mieszać, co zrobić, jeśli zapomnimy o pigułce? Kiedy leki zamiast leczyć szkodzą i trują organizm? O "lekomanii" porozmawiamy z lekarzem, dr Katarzyną Bukol-Krawczyk.

W "Dajesz radę" podpowiemy też, jak wziąć udział w akcji "Po uśmiech Marysi". Podpowiemy jak pomóc, jak dołączyć do akcji, ale też jak zakładać konta mające na celu niesienie pomocy drugiej osobie. Poinformujemy, jak zorganizować zbiórkę, od czego zacząć, gdy kogoś z naszych bliskich dopadnie choroba, gdzie szukać pomocy w przypadku chorób przewlekłych? Jak organizować wsparcie finansowe, by było to zgodne z prawem?

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" we wtorek (25.09) o godzinie 14.05 zaprasza Marta Hoppe.

pj

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka farmacja
Czytaj także

Muzeum Farmacji - historia aptekarstwa w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:17
- Nasze muzeum powstało w 1985 roku i włącza się do zjawiska pokazywania historii sztuki aptekarskiej w Polsce - mówi w Czwórce Marcin Więcek, kustosz mieszczącego się na Starym Mieście w Warszawie Muzeum Farmacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Farmaceuta - może to zawód dla ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:50
Praca w aptece potrafi być fascynująca, a "świat za pierwszym stołem wygląda zupełnie inaczej". - To miejsce przy którym wydajemy leki. Za nami widać leki dostępne bez recepty. Te na receptę nie mogą być widoczne dla pacjentów - mówi farmaceutka Katarzyna Kopacz.
rozwiń zwiń