Czy slow life to nasza przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 18:00
Slow life cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Podpowiadamy, jak żyć na zwolnionych obrotach.
Audio
  • Co to znaczy "slow life" i jak zmienić swoje przyzwyczajenia, by żyć w zgodzie z wewnętrznym "ja" (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Look Studio

Katarzyna Kędzierska Ćwiczenie uważności to nic innego, jak ćwiczenie skupienia się. Siłownia dla naszego umysłu

Z najnowszych badań wynika, że niemal 1/3 ankietowanych nie pamięta tego, co robiła poprzedniego dnia w pracy, ponad połowa pracowników polskich organizacji myśli o pracy, kiedy jest w domu, a aż 42,2 proc. zdaje sobie sprawę, że ich obecny sposób działania zawodowego wpływa negatywnie na ich zdrowie.- Im coś robimy bardziej, szybciej i mocniej, tym mniej przywiązujemy wagę do tego, co tu i teraz - wyjaśnia Marta Pawłowska, coach zdrowia i rodziny. - Gonimy, wyłączamy świadomość, jesteśmy przebodźcowani. Dlatego nie pamiętamy, o tym, co robimy w pracy i zastanawiamy się, jaki to może mieć wpływ na nasze zdrowie - dodaje.

Czytaj także
zmęczenie przesilenie wypalenie 1200.jpg
Czy jesteśmy chronicznie zmęczeni?

Jak zatem poradzić sobie ze wszechobecną wielozadaniowością? - Powinniśmy nauczyć się myślenia strategicznego. Ustalić priorytety, ale nie na rok, tylko na całe życie - przekonuje socjolog dr Michał Lutostański z Uniwersytetu SWPS.  

W audycji sprawdzamy też, na czym polega mindfulness i jak ćwiczyć swoją uważność oraz podpowiadamy, jak odciążyć mózg i skończyć z ciągłym przepracowaniem.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marta Pawłowska (coach zdrowia i rodziny), Katarzyna Kędzierska (autorka bloga Simplicite.pl), dr Michał Lutostański (socjolog, Uniwersytet SWPS)  

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 15.10

kul/pj

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń