Witamina słońca. Jak ją suplementować?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:37
Witamina D nazywana jest witaminą słońca. Jak ją suplementować w okresie jesienno-zimowym, kiedy dociera do nas znacznie mniej promieni słonecznych?
Audio
  • Rozmowa z dr pediatrii Joanną Lange (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: plprod/Shutterstock

- Witamina występuje pod dwoma postaciami, jako D2, pochodzenia roślinnego i D3, która u człowieka syntezowana jest pod wpływem ultrafioletu, czyli oddziaływania światła słonecznego - wyjaśniała Joanna Lange, lekarz pediatra.

Dlaczego jest taka ważna? XXI-wieczni naukowcy przypisują jej szerokie spektrum dobroczynnego działania na nasz organizm. Przede wszystkim odpowiada za właściwe budowanie tkanki kostnej. - Jej głównym zadaniem jest odpowiednie wbudowywanie wapnia do kości. Dzięki niej są odpowiednio twarde. Jej niedobór prowadzi do chorób kości takich jak osteoporoza czy osteomalacja - tłumaczył gość Czwórki.

Witaminę D należy odpowiednio suplementować, ale uprzednio sprawdzać jej poziom w naszym organizmie. Jak to zrobić? Jak dużej dawki tej witaminy potrzebujemy i w jaki sposób najlepiej ją aplikować? Czym grozi przedawkowanie witaminy D? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska

Gość: Joanna Lange (lekarz pediatra)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 12.14

ac/pj

Czytaj także

Karmienie piersią rozwija mózg dziecka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:59
- Mózg człowieka najszybciej rozwija się w pierwszym roku życia, wtedy, kiedy głównym pożywieniem dziecka jest mleko matki - mówi dr Magdalena Babiszewska, antropolog fizczny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek kontra wirus. Trwa wojna  

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 18:54
Wirusy nieprzerwanie atakowane są przez nasz układ odpornościowy, a ten - przez wirusy. Kto wygrywa tę walkę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Anna Ambroziak: oczy raportują o naszym zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 15:50
- Po 40. roku życia wszyscy potrzebujemy dodatku do bliży - przekonuje dr Anna Ambroziak i tłumaczy, co można wyczytać z naszych oczu.
rozwiń zwiń