X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kleptomania - kontrowersyjna choroba

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 16:58
- W kleptomanii nie mówimy o tym, że osoba ma jakieś korzyści z kradzieży - tu nie chcodzi o to, żeby się wzbogadzić, a tylko i wyłącznie o uczucie ulgi, że dany przedmiot został zabrany - tłumaczy Zuzanna Butryn, psycholog.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Monthira/Shutterstock

Nazwa tej choroby wywodzi się od greckich słów "klepto" - kraść i "mania" czyli pożądanie. Mimo że kleptomanię nazwano i opisano jeszcze w XIX wieku to do dziś wzbudza ona wiele kontrowersji. Wiele osób uznaje, że dla kradzieży nie ma żadnego wytłumaczenia. Psychologowie lokują kleptomanię między zaburzeniami związanymi z kontrolą impulsów.

- Kleptomania wiąże się z brakiem kontroli bodźca - mówi psycholog. - Osoba chora na kleptomanię czuje przemożne uczucie chęci zabrania jakiegoś przedmiotu, ponieważ, kiedy to zrobi, odczuwa dużą ulgę. Ta ulga jest taką gratyfikacją w tym momencie - dodaje. 

Kiedy kleptoman dokonuje kradzieży? Jakie są przyczyny tej choroby? Czy towarzyszą jej inne zaburzenia? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Zuzanna Butryn (psycholog)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 12.27

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mindfulness. Dlaczego warto spojrzeć na siebie z dystansu?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 12:50
- W ciągu dnia nie przestajemy produkować myśli, mindfulness pozwala nam zaobserwować ten proces i uświadomić, w jaki sposób bojkotujemy siebie i swoje życie - wyjaśnia certyfikowany trener uważności Kamila Wykrota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poliandria. Po co kobiecie wielu mężów?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:00
- W niektórych kulturach wielomęstwo jest konieczne. Ten typ relacji występuje u ponad 30 społeczności na całym świecie, ale nie w Europie - wyjaśnia dr Magdalena Babiszewska.
rozwiń zwiń